IMF'den Türkiye'ye övgü

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Uluslararası Para Fonu Başkanı Rodrigo de Rato, Türk ekonomisinin son yılların en büyük başarı öykülerinden birini oluşturduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky de Türk hükümetinin seçim döneminde de uygun ekonomik politikalara bağlılık ilkesini sürdüreceği konusunda çok iyimser olduklarını belirtti.

Başkan de Rato ile yardımcısı Lipsky, IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık bahar toplantılarının hemen öncesinde kuruluşun merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Seçim ortamının Türk ekonomisini nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine de Rato, ''Türkiye, son yılların en büyük başarı öykülerinden biri. Bunun için hem Türk hükümeti, hem de halkı selamlanmalı ve tebrik edilmeli'' dedi.

De Rato, dünyanın her yerinde seçimlerin kendi dinamiği bulunduğunu ve bunun sadece Türkiye'ye mahsus bir özellik olmadığını belirterek, ''Tabii ki biz seçim kampanyaları döneminde bile genel makro ekonomik stratejinin akılda tutulması gerektiğini düşünüyoruz'' diye konuştu.

Bu noktada sözü devralan Lipsky de hükümetin son yıllarda uygun ekonomik politikaları sorumlulukla yerine getirdiğini ifade ederek, bunun örneklerinin gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 6.5'u olarak hedeflenen faiz dışı bütçe fazlalarının sağlanmasıyla ve gerçekleştirilen yapısal reformlarla görüldüğünü anlattı.

Lipsky, Türk hükümetinin uygun mali politikaları ve yapısal reformları sürdürmeye, Merkez Bankasının da enflasyon karşıtı politikaları devam ettirmeye niyeti olduğunu kaydetti.

John Lipsky, Türkiye'nin IMF destekli programının 6. gözden geçirme görüşmelerinin başarıyla sonuçlandırılması konusunda Türk tarafının ve IMF heyetinin anlaşmaya vardığını hatırlattı.

''Hükümetin, uygun politikalara bağlılığını sürdüreceğine ilişkin çok iyimser'' olduklarını ifade eden Lipsky, Türkiye'nin yıllardır sürdürdüğü ekonomik ilerlemede yeni bir kilometre taşına ulaşmasını beklediklerini söyledi.

IMF'den yapılan yazılı açıklamada da Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyetinin 6. gözden geçirme dönemi görüşmelerini tamamladığı ve niyet mektubu konusunda anlayış birliğine varıldığı bildirildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

''Görüşmelere 20 Mart'ta Türk hükümetine KİT'lerin programın 2007 mali hedeflerine katkısının sağlanmasına ilişkin önlemleri belirleme zamanı vermek için ara verilmişti.

Yetkililer, KİT'lerin mali performansının güçlendirilmesine yönelik ilave harcama önlemlerini ve yapısal politikaları belirlemiş bulunuyor.''

Açıklamada, hükümetin halen 6. gözden geçirme döneminin tamamlanmasına yönelik bazı politika hedeflerini uygulamaya devam ettiği ve bunu tamamlamasının ardından IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun 6. gözden geçirme dönemini sona erdirmeyi mayısta ele almasının öngörüldüğü kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious