IMF'li IMF'siz senaryolar tamam

IMF'li IMF'siz senaryolar tamam.12130
  • Giriş : 25.06.2009 / 12:47:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF ile müzakerelerin devam ettiğini belirterek, hükümetin hazırlıklarını her iki senaryoya göre de yaptığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katılmak için Paris'te bulunan Babacan, bugün Türk basın mensuplarıyla bir sohbet toplantısı düzenledi.

IMF ile görüşmelerle ilgili soru üzerine Babacan, Türkiye'de yeni hükümetin IMF ile görüşmeleri tekrar başlattığını hatırlatarak, ''Kendi değerlendirmelerimiz devam ediyor. Hükümet olarak her iki senaryoya göre de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Üst düzeyde dar bir ekiple bu müzakereleri götürüyoruz'' diye konuştu.

Babacan, Hazinenin yazılı veya kendisinin bir beyanda bulunmaması halinde bu konudaki söylentilere itibar edilmemesini istedi.

Babacan, IMF ile görüşmelerle ilgili dışardan yapılan spekülasyonların sürece zarar verdiğini ifade etti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin, OECD ülkeleri arasında en hızlı toparlanma yaşayacak ülkelerden biri olarak gösterildiğini söyledi.

OECD Bakanlar Konseyi toplantısı için Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Babacan, Türk basın mensuplarıyla bir sohbet toplantısı düzenledi.

Babacan, Türkiye'de ekonomi alanında gerçekleştirilen yapısal reformlar sayesinde Türkiye'nin bütün dünyayı etkisi altına alan küresel krizi daha güçlü karşıladığını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye'nin, hayata geçirdikleri tedbirler, destekleyici para politikası ve kredi kanallarının işliyor olması sayesinde krizi daha güçlü bir şekilde atlatacağını ifade etti.

''OECD ülkeleri içinde Türkiye, kriz döneminde bankalarına müdahale eden ülkeler sıralamasında en altta bulunuyor'' diyen Babacan, bunun da Türkiye'nin bankacılık sektöründe yaptığı reformlar ve bu reformların hayata geçirilmesinin ne kadar etkili olduğunu gösterdiğini söyledi.

Babacan, Fransa'da Pierre Lelouche'nun Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan olarak tayin edilmesiyle ilgili bir soru üzerine, yeni Fransız Bakanın daha önce Türkiye ve Fransa arasındaki sorunların teşhis edilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin özel temsilcisi olarak görev yaptığını anımsattı. Babacan, ''Türkiye ve Fransa arasındaki sorunlarda en büyük sıkıntı bilgi eksikliği. Türkiye'yi iyi bilen birisinin Avrupa Bakanı olması olumlu bir yaklaşım. Hayırlı olsun'' dedi.

OECD BAKANLAR KONSEYİ GÜNDEMİ

Babacan, OECD'nin yılda bir defa gerçekleştirdiği ve en önemli zirvelerden bir tanesi olan Bakanlar Konseyi'nde, OECD'ye üye ülkelerin ekonomiden sorumlu bakanları ve üst düzey bürokratları ile uluslararası kuruluşların yöneticilerinin küresel ekonomik sorunları değerlendirmek üzere bir araya geldiğini söyledi.

Babacan, bu toplantıda Merkez Bankası Başkan Yardımcı İbrahim Turhan ve DPT Müsteşar Yardımcısı Erhan Usta, Dışişleri Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığından gelen bürokrat heyetiyle toplantılara katıldıklarını söyledi.

Dünya ekonomisinin zor bir virajdan geçtiği bir dönemde gerçekleştirilen bu toplantının son derece önemli tartışmalara sahne olduğunu ifade eden Babacan, toplantıda gündeme gelen konulara ilişkin şunları söyledi:

''Toplantının ana temasını, krizden çıkış politikaları ve krizin OECD ülkelerinde yarattığı düşük büyüme, yüksek işsizlik, genişleyen kamu mali açıkları ve artan kamu borç stoku gibi sorunların üstesinden nasıl gelinebileceği konuları oluşturdu. Ayrıca OECD'nin bu zor dönemde oynayabileceği rol ve ülkelerce uygulanan politikaların daha iyi koordine edilmesini sağlayacak katkılar ele alındı. Hızlı bir daralma göstermiş olan küresel ticaretin toparlanabilmesi için atılabilecek adımlar büyümeye geçiş sürecinin çevreyle uyumlu olmasının önemi ve bu kapsamda enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi konuları da gündemde yer aldı.''

Toplantının ana gündem maddesi olan krizden çıkış politikaları başlığı altında kendisinin ana konuşmacılardan biri olarak söz aldığını belirten Babacan, konuşmasında, krizin etkilerinin hafifletilebilmesi için ülkelerin aktif ancak ihtiyatlı politikalar uygulamasının önemini vurguladığını söyledi.

Babacan, çağın en büyük küresel ekonomik daralmalarından birine neden olan bu kriz karşısında hemen hemen bütün ülkelerin finans kesiminde güveni yeniden tesis etmek ve ekonomiyi canlandırmak amacıyla benzeri görülmemiş düzeyde tedbirler aldığını ifade ettiğini belirterek, söz konusu tedbirlerin dikkatle uygulanmasının, ekonomik toparlanmayı sekteye uğratmadan zaman içerisinde tedricen geri çevrilmesinin önemini vurguladığını söyledi.

Özellikle gelişmiş ülkelerin artan bütçe açıklarını kapatmak için önümüzdeki dönemde uygulayacakları politikalara ilişkin orta vadeli bir plan ortaya koymalarının faydalı olacağını vurguladığını belirten Babacan, Türkiye'nin de kamu maliyesi alanında güven unsuruna önem verdiğini ve bu kapsamda somut hedefler ortaya koyacak bir orta vadeli program hazırlamakta olduğunu bildirdiğini kaydetti.

İŞSİZLİK SORUNU ÖNCELİKLİ

Babacan, Türkiye'de finans kesiminin sağlıklı yapısı sayesinde bu sektöre yönelik olarak büyük tedbirler almaya ihtiyaç duyulmadığını, bu alanda atılmış olan adımların ne kadar yerinde olduğunu ve bunun Türkiye'ye nasıl bir avantaj sağladığını finans kesiminin sorunuyla boğuşan ülkelerin bakanlarının anlattıklarından bir kere daha teyit etme fırsatı bulduğunu kaydetti.

Konuşmasında krizin insani boyutunun da unutulmaması gerektiğinin altını çizdiğini belirten Babacan, bu kapsamda hemen hemen tüm üye ülkelerde hızla yükselmekte olan ve uzun sürede bu düzeyde kalması beklenen işsizlik sorunun öncelikle ele alınması gerektiğini vurguladığını bildirdi.

İstihdamın desteklenmesi için kısa ve uzun dönemde uygulanması gereken politikalara da değindiğini ifade eden Babacan, kısa dönemde aktif iş gücü programları ve istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması gibi tedbirlerin etkili olacağına ve tedbirlerin yatırımları ve büyüme potansiyelini artıracak orta vadeli politikalarla desteklenmesi gerektiğini söylediğini bildirdi.

Babacan, konuşmasında finans sistemine ilişkin düzenlemelerdeki eksikliklerin giderilmesi, uluslararası standartların güçlendirilmesi, uluslararası finans sisteminin gözetimini sağlamaktan sorumlu kuruluşların kapasitelerinin artırılması gerektiğine de dikkati çektiğini vurguladı.

Babacan, OECD toplantıları sırasında İsviçre, Belçika, Hollanda, Şili, Rusya Federasyonu'ndan gelen muhatapları ve AB Komisyonunun Ekonomiden Sorumlu ve IMF I. Başkan Yardımcısı John Lipsky ile ikili görüşmeler yaptığını söyledi.

Bakan Ali Babacan, toplantının ardından Türkiye'ye dönmek üzere Paris'ten ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*