IMF'nin gündeminde Türkiye var

IMF'nin gündeminde Türkiye var.20346
  • Giriş : 08.05.2008 / 09:46:00

IMF’nin karar makamı olan İcra Direktörleri Kurulu’nun yarınki toplantısında, Türkiye’nin programının yedinci ve sonuncu gözden geçirme dönemi görüşülecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) internet sitesinde, Türkiye’ye ilişkin maddenin, IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun yarınki gündeminde yer aldığı görüldü. Toplantıda, yedinci gözden geçirmeyle birlikte üç yıllık stand-by düzenlemesinin başarıyla sonuçlanması ve 3.7 milyar dolarlık son kredi diliminin Türkiye’ye serbest bırakılması öngörülüyor.

Yedinci gözden geçirme dönemine ilişkin niyet mektubu, geçen hafta IMF’ye iletilmişti. Böylece, Türkiye’nin üç yıl önce IMF ile yürürlüğe giren ve 10 milyar dolardan fazla Fon kaynağıyla desteklenen stand-by düzenlemesi, resmen başarıyla sonuçlandırılmış olacak.

Ancak Türkiye’nin IMF ile ilişkisi bundan sonra da sürecek. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, bu ilişkinin, ihtiyati stand-by denilen ancak IMF kredisini zorunlu kılmayan formatta devam etmesinin öngörüldüğünü söylemişti.

IMF ile bundan sonra ilişkilerin süreceği formata ilişkin görüşmelerin, gelecek haftalarda yapılması bekleniyor.

Sosyal güvenlik reformunun Meclis’ten geçmesi ve niyet mektubunun geçen hafta IMF’ye iletilmesiyle birlikte mevcut programın tamamlanması için engel kalmamıştı.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious