IMF'ye daha ucuza borçlanacağız

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin kotasının artırılmasına yönelik girişimler olumlu sonuç verdi. Türkiye'nin kota payında yüzde 23.6'lık artış için tavsiye kararı alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fonun İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye’nin kota payında yüzde 23,6’lık bir artış sağlanması için tavsiye kararı aldı. Bakan Babacan, tavsiye kararıyla Türkiye’nin, 964 milyon SDR tutarında olan kota payının 1 milyar 191,3 milyon SDR’ye çıkacağını vurguladı.

Babacan, "Ülkemizin kotasında sağlanan bu artışla, IMF ve kendi ülke grubumuz içindeki oy gücümüzün yükselmesi ve IMF’den kullanılan kaynağın maliyetinde de bir miktar tasarruf sağlanması mümkün olacaktır." dedi.

Bakan Babacan, fonun bir süredir yürütmekte olduğu orta vadeli reform çalışmaları çerçevesinde bazı üye ülkelerin kota paylarını artırmaya yönelik bir program başlattığını kaydetti. IMF’nin yönetişim reformlarına ilişkin olarak iki aşamalı bir hareket planı oluşturulduğunu kaydeden Babacan, bu plana göre ilk aşamada Eylül 2006’da Singapur’da gerçekleştirilecek olan IMF/Dünya Bankası yıllık toplantılarına kadar belli başlı yükselen piyasa ekonomilerine yönelik kota artışına gidilmesi’nin, ikinci aşamada ise kotaların belirlenmesine temel oluşturan kota formüllerinin de ele alınacağı kapsamlı bir reform çalışmasının başlatılmasının öngörüldüğünü açıkladı. Bakanın verdiği bilgiye göre, IMF ve Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, 31 Ağustos’taki toplantısında bu reform paketini ele aldı.

Fon İcra Direktörleri Kurulu’nun aldığı ve Guvernörler Kurulu’nca 18 Eylül 2006 tarihine kadar kabul edilmesi beklenen tavsiye kararıyla şu anda 213 milyar 478,4 milyon SDR olan IMF’nin toplam kotası, 3 milyar 808,9 milyon SDR daha artırılacak. Bu artış, Türkiye’nin yanı sıra Çin, Meksika ve Kore’nin kota paylarının artırılmasına imkân sağlayacak.

Fonun reform girişimleri ve kota artışına yönelik çalışmalarını hem teknik hem de siyasi düzeyde son derece aktif bir şekilde yakından takip ettiklerini belirten Babacan, şunları kaydetti: "Ülkemizin IMF’deki kota payının artması Türkiye ekonomisinin dünya ekonomisi içinde artan rolünün uluslararası karar mekanizmalarına daha iyi yansımasına fırsat verecek. Bu gelişme, uluslararası finansal sistemin yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışmaların hız kazandığı bir dönemde, ülkemize daha çok söz hakkı tanınmasına da imkân sağlayacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious