IMF'ye olan borç 11.8 milyar dolara düştü

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, hükümeti kurduklarında Türkiye'nin IMF'ye borcunun 23.5 milyar dolar olduğunu, Cuma akşamı itibariyle bu borcun 11.8 milyar dolara düştüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Babacan, Hazine Müsteşarlığı'nda uluslararası doğrudan yatırımlarla ilgili düzenlediği basın toplantısında, IMF'ye borçların erken geri ödenmesine ilişkin sorular üzerine, Türkiye'nin IMF'ye olan borçlarının, 23.5 milyar dolardan 11.8 milyar dolara indiğini, ancak erken ödeme konusunda bugün itibariyle bir karar vermediklerini söyledi."Net borç ödeyicisi" olmaya devam ettiklerini belirten Babacan, IMF ile stand-by anlaşmasının Mayıs 2008'e kadar geçerli olduğunu ve stand-by'ın bu tarihe kadar devam edeceğini, çünkü bunun Türkiye'nin orta vadeli ekonomik görünümü açısından önemli olduğunu ifade etti.

IMF ile yapılan stand-by anlaşmasının borç ve alacak bağlantısı açısından bağımsız olduğunun altını çizen Babacan, "Biz, IMF ve Dünya Bankası ile programımızın ekonomik kredibilitesini artırmak için çalışıyoruz. Amacımız Türkiye'nin borçlanma faizlerini aşağı indirmek, faizleri 3-4 puan aşağı indirebilecek isek, bu kuruluşlarla çalışırız. Kompleksli olmadık, olmayacağız da'' diye konuştu.

Türkiye'nin borç ödeme kapasitesinin arttığını, Merkez Bankası ve Hazine rezervlerinin önemli düzeyde yükseldiğini belirten Babacan, ''borç kalemini kapatmanın'' kendi tercihlerinde olduğunu, erken ödeme konusunun siyasi değil, ekonomik temellere ve gerekçelere göre alınacak bir karar olduğunu vurguladı.

Devlet Bakanı Babacan, erken ödeme konusunda, ''Şu an itibariyle bizim böyle bir düşüncemiz yoktur. Bu konulara ekonomik perspektiften bakılacaktır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious