'IMF'ye olan borçlarımızı ödemeyi düşünmüyoruz'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye ekonomisinin IMF'ye olan borçlarını ödeyebilecek duruma geldiğini belirterek, 'Ancak son stand-by anlaşmasının süresi doluncaya kadar biz bu programı sürdüreceğiz.'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şener, Nisan ayı enflasyon rakamlarının petrol fiyatlarındaki artışında etkisiyle beklentilerin üzerinde çıktığını kaydederek, "Ancak yıl sonu hedeflerinde bir değişiklik yok" şeklinde konuştu.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kaçak akaryakıtlarla ilgili yapılacak düzenlemeleri bir basın toplantısı ile açıkladı. Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Şener, "Hükümet IMF'e olan borçlarını kapatacak mı?" şeklindeki bir soru üzerine, Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu, sürdürülebilir büyümenin yakalanarak, makro dengelerin kurulduğunu belirtti. Şener, "Böyle bir ortamda Türkiye ekonomisi IMF'e olan borçlarını ödeyebilir. Ancak son stand-by anlaşmasının süresi doluncaya kadar biz bu programı sürdüreceğiz. Borçları ödemeyi düşünmüyoruz. Böyle bir karar yok" diye konuştu.

Şener, Nisan ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde çıktığının hatırlatılması üzerine, Nisan ayında akaryakıta yapılan zamma dikkat çekti. Petrolün varil fiyatının tarihindeki en yüksek uluslararası fiyata ulaştığını kaydeden Şener, "Bu da benzine Nisan ayı içerisinde üç kez zam yapılmasına neden oldu" dedi. Özellikle; eğlence, giyim, ayakkabı, oteller gibi alt sektörlerde fiyat artışı yaşandığını söyleyen Şener, "Ancak Mayıs ayından itibarene mevsimsel olarak fiyatlarda gerileme ve düşme beklenmektedir. Çünkü, en fazla giyim ve ayakkabının Nisan ayı fiyatlarını etkilediğini söyleyebiliriz. Bu ay ise, biliyorsunuz sezonun değiştiği, yeni sezon ürünlerinin satışa sunulduğu bir aydır. Yeni ürünlerin gelişi ile birlikte etiketler fiyatta bir değişkliğe uğramaktadır. Ve Nisandaki bu fiyat artışı yaz sezonu boyunca yukarı doğru çıkma gabiliyetine sahip değildir" dedi.

Geçen sene de bu aylarda fiyatlarda benzer bir artışın yaşandığını hatırlatan Şener, "Ancak akaryakıt fiyatlarındaki artışı da yatsımamak gerekiyor" diye konruştu. Şener, Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon hedeflerini hatırlatarak bunlarda herhangi bir sapma olmayacağını vurguladı.

"HER MÜLKİYELİ BİRAZ KOMÜNİSTTİR. SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM"

Abdüllatif Şener, ''Her mülkiyeli biraz komünisttir'' şeklindeki sözlerinin ardından yaşanan tartışmaların hatırlatılması üzerine ise, "Mülkiyeli tartışması çok alevlendi... Ben söylediğim sözlerin, değerlendirme biçminin halen doğru olduğunu düşünüyorum" dedi. 'Her mülkiyeli biraz komünisttir' sözünü, devlet refleksi ile kamusal duyarlılık duygusunun yüksekliği anlamında kullanıldığını aktaran Şener, konuyla ilgili farklı yorumların yapıldığını hatırlattı. Şener, "Ben ilk söylediğim cümlede sabit duruyorum. Her mülkiyeli biraz komünisttir" ifadesini kullandı.

"BAZI ŞEYLERİ DAHA AZ KONUŞMALIYIZ"

Abdüllatif Şener, son günlerde üniversitelerdeki başörtüsü yasağı ile ilgili yaşanan tartışmaların hatırlatılması ve türbanın hükümetin öncelikleri arasında nerede yer aldığı yönündeki bir soru üzerine ise, "Seçimin ekonomik-sosyal gündem belirlenmesinde doğru olduğu kanaatinde değilim. Bende hükümetimiz de böyle bir anlayış içerisinde değil. Bireysel olarak sorarsanız, bazı şeyleri az konuşmalayız diye düşünüyorum" diye konuştu.

Şener, ulusal marker uygulamasının sürekli ertelendiğinin belirtilerek nedenini sorulması üzerine ise, "Ulusal markerın sisteme girmesi ile ilgili çalışmaları yapma sorumluluğu EPDK yerine getiriyor" dedi. EPDK'nın konu ile ilgili dört ayrı ihale yaptığını ancak bunların değişik gerekçelerle iptal edildiğini aktaran Şener, "Yayınlanan genelge ve hazırladığımız bu kanun çerçevesinde EPDK bu konudaki sorumluluğunu hızlı bir şekilde yerine getirecek" şeklinde konuştu. Şener, uygulama ile ilgili bir tarihin belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine ise, "Bu konuyla ilgili bir tarih sınırlaması yok" yanıtını verdi.

Şener, enflasyonu olumsuz etkilediği gerekçesi ile kira artışlarına bir sınırlama getirilip getirilmeyeceğinin sorulması üzerine ise, "Bir kişi evini 100 YTL'ye kira verdiyse, kiracı değiştiğinde o ev yüzde 10 kira zammından daha yüksek kiraya verilemez diye bir kanun çıkartılamaz. Böyle bir şey kumanda ekonomisine dönüşme olarak algılanır" dedi. Şener, geçtiğimiz yıllarda eski kiracılara yapılacak kira artışları ile ilgili sınırlama getiren bir yasal düzenleme yapıldığını ancak söz konusu uygulamanın yargı organı tarafından iptal edildiğini hatırlattı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious