İMKB düşüşte, dolar 1,53’ü aştı

  • Giriş : 17.10.2008 / 16:57:00
  • Güncelleme : 17.10.2008 / 18:29:13

Gelişmekte olan ülkelerde görülen satış hareketi İMKB’ye de yansıdı. Borsanın kaybı %5

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Durgunluk ve yüksek riskli yatırım fonu olarak adlandırılan hedge fonlara ilişkin kaygılar piyasalarda hakim olmaya devam ediyor. Asya borsalarında karışık bir seyir gözlenirken, Avrupa'da hafif artışlar oldu. Gelişmekte olan piyasalara ilişkin satış dalgasıyla İMKB'de sert düşüş yaşanıyor. Dolar 1,53'ün üzerine çıkarak 25 ayın zirvesini gördü.

ABD borsalarındaki toparlanma sonrasında Asya'da karışık bir seyir gözlendi. Tokyo Borsası yüzde 2.7 yükseldi, Hong Kong Borsası'nda yüzde 4.4'lük düşüş yaşandı.

Yurtdışındaki toparlanmayla İMKB de güne yükselişle başladı. İMKB Ulusal 100 Endeksi açılışta 519 puan artışla 28 bin 120 puana yükseldi. Hisse senetlerinin değer kazancı yüzde 1.8 oldu.

Ancak hedge fonların gelişmekte olan ülkelerden çıkışı İMKB'deki artışın kısa sürmesine neden oldu ve ilk seansta yüzde 3.3'lük kayıp yaşandı. Endeks ilk seansta 922 puanlık düşüşle 26 bin 678 puana geriledi. İkinci seansta endekste yüzde 5'in üzerinde düşüş yaşanıyor.

Frankfurt, Paris ve Londra borsalarında yüzde 1'e yakın artışlar var. Gelişmekte olan Avrupa piyasalarındaise sert düşüşler yaşandı. Rusya ve Macaristan borsalarında kayıplar yüzde 10'un üzerine çıktı.

DOLAR 1,53'ÜN ÜZERİNDE

Dolardaki hareket sürüyor. Bankalararası piyasada dolar 1,5325 YTL'ye kadar çıkarak Eylül 2006'dan beri en yüksek düzeyi gördü. Kur bu seviyeyi gördükten sonra yeniden 1,51 düzeyine gevşedi. YTL'deki değer kaybını “tamamen dışarıya bağlı” sözleriyle yorumlayan bankacılar, kurun likit olmayan piyasada yükseldiğini belirttiler.

Liradaki gelişmelerin dış piyasalardaki olumsuz havaya bağlayan bir bankanın döviz piyasaları işlemcisi, “Kurdaki yükseliş tamamen dışarıya bağlı. Afrika Randı takip ediliyor. Takip ettiğimiz kurlar içerisinde yine en iyi durumda olan YTL” dedi.

Başka bir bankanın döviz işlemcisi ise “Piyasada likidite çok düşük. Teknik olarak 1,55-1,70 seviyeleri arasında bir durak yok. Kimse şimdiki seviyeden alım yapmayı da istemiyor. Müşteri bazlı işlemlerde ise aynı kuru ikinci gün gören müşteri satışı kesince o tarafından da pek bir şey görmedik” dedi.

PETROLDE 4 DOLARLIK ARTIŞ

ABD'de petrol stoklarının artması ve küresel durgunluk endişesi dün petrol fiyatlarının düşmesine neden oldu. ABD ham petrolü dün 6 dolar düşerek son 15 ayın en düşük seviyesi olan 68 dolar 57 sente kadar indi. Ancak fiyatlar bugün borsalardaki yükselişe ve OPEC'in üretimi kısacağı beklentisine bağlı olarak 72 doların üzerine çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*