İMKB moralli kapandı, dolar sakin

İMKB moralli kapandı, dolar sakin.22411
  • Giriş : 14.10.2008 / 17:32:00

Borsa endeksi günün tamamında 1.574,21 puan yükseldi. Hisse senetleri yüzde 5,44 arttı. ABD Başkanı Bush, kurtarma planıyla ilgili yeni önlemleri açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BORSA'DA GÜNLÜK ARTIŞ YÜZDE 5,44 OLDU

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 5,44 oranında değer kazandı.

Böylece Bileşik Endeks 9 Ekim Perşembe gününden sonra tekrar 30.500 puanın üstünde kapanmış oldu. İMKB Ulusal 100 Endeksi, ikinci seansta 137,13 puan artarak 30.536,15 puandan kapandı.

Hisse senetlerinin ikinci seanstaki ortalama değer artışı yüzde 0,45 oldu.

İlk seanstaki 1.437,08 puanlık artış dikkate alındığında, Borsa endeksi günün tamamında 1.574,21 puan yükseldi.

Hisse senetleri günlük ortalama yüzde 5,44 artış kaydetti.

KAPANIŞ SAATLERİNDE DOLAR 1,3770 YTL, AVRO 1,8830 YTL OLDU

İstanbul serbest piyasada kapanış saatlerinde doların satış fiyatı 1,3770 YTL, avronun satış fiyatı 1,8830 YTL oldu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, piyasanın kapanışı itibariyle Kapalıçarşı'da 1,3720 YTL'den alınan dolar 1,3770 YTL'den satılıyor. 1,8780 YTL'den alınan avronun satış fiyatı ise 1,8830 YTL düzeyinde bulunuyor.

Serbest piyasada önceki kapanışta 1,3970 YTL olan dolar güne 1,3780 YTL'den, 1,9020 YTL olan avro 1,8900 YTL'den başlamıştı.

BUSH YENİ ÖNLEMLERİ AÇIKLADI

ABD Başkanı George W. Bush, finans sektörünü kurtarma planı çerçevesinde ilk olarak kullanılacak 250 milyar dolarlık bölümün nasıl harcanacağını açıklarken, alınan önlemlerin geçici olduğu ve kalıcı devletleştirme niteliği taşımadığı yönünde güvence verdi.

Ekonomi kurmaylarıyla görüştükten sonra Beyaz Saray'da kısa bir konuşma yapan Bush, atılacak adımların, küresel bir durgunluğun önüne geçmek için başka ülkelerde alınan önlemlerle benzerlik taşıdığına işaret etti.

Bush, "bu çabalar, finans sistemini istikrara kavuşturmak ve ekonominin toparlanmasına yardım etmek yoluyla doğrudan Amerikan halkına yarar sağlamak için tasarlandı" dedi.

Başkan Bush, ilk aşamadaki önlemlerin temel noktaları olarak şunları açıkladı:

''- Federal hükümet, kurtarma paketindeki 700 milyar dolarlık fonun bir bölümünü, hisse alarak bankalara sermaye enjekte etmekte kullanacak. 'Bush, bu adımın, bankaların işyerlerine ve fertlere kredi vermeye devam etmesine katkıda bulunacağını söyledi.'

- Federal Mevduat Sigorta Fonu (FDIC), sigortalı bankaların vereceği yeni borçların büyük bölümünü, geçici süreyle güvence altına alacak.

- Küçük işyerlerinin günlük işlemlerini gerçekleştirmesine destek amacıyla FDIC, faizsiz banka hesaplarına da devlet güvencesi verecek.

- Federal hükümet, şirketlerin günlük işlemleri için gereken, kısa vadeli borç almak için satılan (ticari kağıtları) gerektiğinde alabilmeyi öngören bir programın ayrıntılarını hazırlayacak.''

Bush, sisteme yeniden güven duyulmasıyla ekonominin normale döneceğinin ve yeniden büyüme ve reform yoluna girileceğinin umulduğunu söyledi.

Başkan Bush, ABD'nin büyük sıkıntıdaki finans sektörünün "kısmi millileştirilmesinin" kısa dönemli bir adım olup bankaların yeniden kredi vermesini sağlama amacını taşıdığını belirterek, "devletin rolü, sınırlı ve geçici olacak" dedi.

ABD'de büyük bankaların yönetcileri, dün Hazine Bakanlığı'na davet edilmiş ve bugün açıklanan önlemler tartışılmıştı.

İlk hisse alımlarının, dokuz büyük bankadan yapılması öngörülüyor.

NEW YORK BORSASI YÜKSELİŞLE AÇILDI

New York Borsası güne yükselişle başladı.

New York Borsasında Dow Jones Endeksi açılışta 350 puan artarak 9,738 puana yükseldi.

Borsanın yükselişle açılmasında hükümetin bankalara 250 milyar dolar pompalayacağı açıklaması etkili oldu.

Dow Jones Sanayi Endeksi, dün 936,42 puan (yüzde 11,08) puan artarak, puan bazında şimdiye kadarki en büyük günlük kazanımını sağlamıştı.

Endeks, ayrıca 15 Mart 1933'den bu yana en büyük yüzdelik kazanımı da elde etmişti.

ABD BAŞKANI BUSH: MALİ KRİZE KARŞI ŞİMDİYE KADAR GÖRÜLMEMİŞ ADIMLAR ATACAĞIZ

ABD Başkanı George Bush, mali krize karşı şimdiye kadar görülmemiş adımlar atacaklarını söyledi.

Başkan Bush, Beyaz Saray'da ekonomi danışmanları ile yaptığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, atılacak yeni agresif adımların, güvenin yeniden tesis edilmesine, ekonominin yeniden büyüme yoluna döndürülmesine yönelik olduğunu belirtti.

Bush, ABD bankalarına sermaye ekleme planının gerekli ve kısa vadeli bir önlem olduğunu kaydederek, ABD Merkez Bankası'nın ticari menkul kıymetlerin alımında son merci olarak yeni bir program başlatacağını bildirdi.

ABD HAZİNE BAKANI PAULSON: 9 BÜYÜK BANKA ÖNCELİKLİ OLARAK YENİ PLANA KATILACAK

ABD Hazine Bakanı Henry Paulson, önemli fakat zor durumdaki finansal kuruluşlar için yeni bir destek planı üzerinde çalıştıklarını belirterek, ''9 büyük banka öncelikli olarak yeni plana katılacak'' dedi.

Paulson, Beyaz Saray'da ABD Başkanı George W. Bush, Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke ile birlikte yaptığı açıklamada, son haftalarda Amerikalıların mali sistemin dondurucu etkisini hissettiğini, emeklilik tasarruflarının ve yatırım hesaplarının azaldığını söyledi.

Henry Paulson, bugünkü adımların, şu ana kadar yapmayı istemedikleri ancak mali sisteme olan güveni onarmak için yapmak zorunda oldukları adımlar olduğunu belirtti.

ABD'deki 9 büyük bankanın öncelikle plana katılacağını belirten Paulson, söz konusu finansal kuruluşların yeni programda makam tazimatını sınırlayacaklarını kaydetti.

Paulson, ''sağlıklı kuruluşlar'' olarak tarif edilen 9 bankanın, ABD ekonomisinin desteklemek için planı kabul ettiğini ifade ederek, devletin söz konusu kuruluşların her birinden alacağı hisseleri 25 milyar dolarla sınırladığını bildirdi.

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, Hazine bugün, Bank of America, Wells Fargo, Citigroup, JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Bank of New York Mellon'dan hisse satın alacağını açıklayacak.

Medyada çıkan diğer haberlerde, hükümetin sermaye desteğinden State Street ve Merrill Lynch'in yararlanacağı da ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*