İMKB olumlu haberlerle kanatlandı

İMKB olumlu haberlerle kanatlandı.17221
  • Giriş : 24.11.2008 / 11:17:00

Üstü üste gelen olumlu haberlerin etkisiyle İMKB haftaya hızlı yükselişle başladı, döviz fiyatları geriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzun süredir sıkıntılı bir seyir izleyen piyasalar gelen olumlu haberlerin etkisiyle haftaya iyimser başladı. Sabah saatlerinde gelen Citigroup'un kurtarıldığı yönündeki haberler iyimserliği artırdı. Teknik arıza nedeniyle gün 5 dakika gecikmeli başlayan İMKB. Yaklaşık yüzde 4 yükselişle 22 bin 700 puanı üzerine çıktı. Döviz piyasasında ise satıcılı bir seyir izleniyor. Dolar 1.63 YTL'ye kadar geriledi. Euro ise 206 YTL'den el değiştiriyor.

ABD Başkanı Obama'nın,“İddialı bir ekonomi paketi hazırlıyoruz” şeklindeki açıkladı. Hızlı ve gözü pek önlemler alınmaması halinde, ekonomideki durgunluğun artacağına dikkat çeken Obama, ekonomiyi canlandırmak için iki yıllık bir ekonomik teşvik paketi hazırladıklarını vurguladı. Obama, paketi bugün açıklayacak.

YENİ HAZİNE BAKANI COŞKUYLA KARŞILANDI

ABD hisseleri seçilmiş Başkan Obama´nın, New York Fed Başkanı Timothy Geithner´ı Hazine Bakanı olarak aday göstereceğine yönelik haberlere bağlı olarak yükseldi.

CITIGROUP KURTARILIYOR

Bu arada, ABD Hükümeti Citigroup´un 306 milyar dolarlık tahvil-menkul kıymetine garanti verdi. Ayrıca 20 milyar dolar sermaye verecek.

ABD Hükümeti´nin daha önce vermeyi kararlaştırdığı 25 milyar dolarla birlikte Citigroup´a sermaye desteği 45 milyar dolara ulaştı. Ayrıca verilen garanti nedeniyle piyasaların kötüleşmesi durumunda rakamın büyüme olasılığı var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*