İMKB sürpriz yaptı: İşte rakamlar

İMKB sürpriz yaptı: İşte rakamlar.13617
  • Giriş : 12.05.2009 / 17:23:00

Uluslararası borsalardaki sakin seyre rağmen İMKB'de hızlı bir hareket yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İMKB gün ortasında 33 bin 466 puana kadar çıkarak yüzde 3.5'e yakın değer kazandı, ancak seans sonuna doğru gelen satışlarla değer kazancı yüzde 3'ün altına indi. Borsa günü yüzde 2.61 artışla 33 bin 43 puandan tamamladı.

Özellikle gelişmekte olan ülke borsalarına emtia fiyatlarındaki yükselişle birlikte para akışı yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, İMKB'nin de payına düşeni aldığını belirtiyor. İMKB'de yüzde 3 civarında bir yükseliş yaşanırken, aynı anda Rusya ve Hindistan borsaları da yüzde 4 seviyesinde değer artışı kaydetti.

Ayrıca Merkez Bankası'nın bu haftaki toplantıda faiz indirimi yapabileceğine yönelik beklentilerle banka hisselerine gelen alımlar da yükselişin hızlanmasını sağladı.

33 BİN ÖNEMLİ

33 bin puanın teknik olarak önemli bir seviye olduğuna işaret eden uzmanlar, endeksin bu seviye üzerinde kalabilmesi halinde yeni bir yükseliş dalgasının endeksi geçen haftaki zirvesi olan 34 bin 850 puana kadar taşıyabileceğini anlatıyor. 33 binin altında kalınması halinde 30 bine kadar sürebilecek bir satış dalgasından bahsediliyor.


DOLAR DA YÜKSELDİ

Borsadaki hızlı yükselişe karşın dolar tarafında düşüş yaşanmıyor. Dolar 1.56 TL seviyesine sabitlenirken düne göre yüzde 0.2 değer kazandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*