İMKB'de bayram havası

İMKB'de bayram havası.25172
  • Giriş : 18.07.2008 / 00:32:00
  • Güncelleme : 17.07.2008 / 23:30:14

Dış piyasalardaki olumlu havanın yanı sıra içeride AKP'nin kapatılmayacağına ilişkin olarak oluşan beklentinin fiyatlanmaya başlamasıyla, İMKB yüzde 4'ten fazla primli seyrediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Oyak Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Alper Erginol, İMKB'nin bugün, dış borsaların üzerinde yaklaşık yüzde 4 seviyesinde primli seyretmesinin en önemli sebebinin, yatırımcıların AKP'ye yönelik kapatma davasına ilişkin algılamasının değişmesi olduğunu söyledi.
Erginol, "AKP'nin kapatılmaması beklentisi fiyatlandırılıyor. Bankacılık hisselerine sert alımlar geliyor. Ancak unutmamak gerekiyor ki risk dün neyse bugün de aynı. Değişen sadece algılamalar" dedi ve ekledi: "Yükselişteki diğer etkenler ise faizlerde yüzde 22.80 seviyesinin görülmesi ardından yaşanan gevşeme, dış borsalardaki olumlu seyir, Hazine ihaleleri ve iç borç geri ödemesi sonrası piyasada yaklaşık 4 milyar YTL para kalması."

Hazine, dün toplam 13.62 milyar YTL'lik iç borç geri ödemesini karşılamak için bu hafta içinde düzenlediği üç ihale ile toplam 9.763 milyar borçlandı. İhale sonrası piyasada kalan nakit, 3.857 milyar YTL olarak gerçekleşti.

İMKB Ulusal 100 endeksi saat 1430 itibariyle yüzde 4.01'lik yükselişle 37,834.59 puan seviyesine yükseldi.

Son dönemde büyük oranda değer kaybeden bankacılık hisselerine gelen alımlar ise bu yükselişi destekliyor.

Aynı saat itibariyle günün işlem hacmi en yüksek hisselerden Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank sırasıyla yüzde 5.92 , yüzde 6.73, yüzde 4.03 ve yüzde 6.3 primliydi.

Ak Yatırım Araştırma Müdürü Erkan Savran da piyasadaki yükselişle ilgili olarak, "Dış piyasalar etkili; fakat, özellikle son bir haftadır piyasada AKP'nin kapatılmayacağı yolunda nereden çıktığı belli olmayan temelsiz bir beklenti var. Raportörün görüşü de bu iyimserliği körükledi. Ancak bizim genel beklentimiz kapatılacağı yönünde" dedi.

Gazetelerde yer alan haberlere göre, Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, üyelere dağıtılan, esas hakkındaki raporunda, "AKP kapatılmasın" diye görüş bildirdi.

ABD'de dün Wells Fargo & Co'nun sonuçlarının beklentilerden güçlü açıklanmasının kredi krizinin kontrolden çıkacağı endişelerini yatıştırmasıyla borsalar yüzde 2'den fazla yükselirken, bankalar da son 16 yılın en iyi gününü geçirdi. ABD banka hisselerinde son 16 yılın en yüksek oranlı artışı ve petrol fiyatlarındaki düşüşün desteğiyle Asya borsaları da toparlandı.

Bankacılar da Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun açıklayacağı faiz kararı öncesi piyasalarda sakin bir seyir beklediklerini, yurt dışındaki olumlu gelişmelere ve petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel kur ve faizde hafif aşağı yönlü hareketlerin yaşanabileceğini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*