İMKB'de İslami endeks oluşturulacak

İMKB'de İslami endeks oluşturulacak.8992
  • Giriş : 15.05.2009 / 09:34:00

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, sadece Müslümanlar’ın değil, Vatikan’ın da yatırım yaptığı İslami endeks oluşturacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), İslami endeks kurma çalışmalarını hızlandırdı. İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, İslami prensiplere aykırı olmadan çalışan sadece Müslüman ülkelerin şirketlerinin hisse senetlerinin bir araya geldiği 'İslami Endeks' üzerinde çalışmaların sürdüğünü, bu yıl içinde aşama kaydedebileceklerini söyledi.

Erkan 'Bu endekslere dayalı borsa yatırım fonları oluşturmayı düşünüyoruz. Bu yatırım fonları çeşitli ülkelerdeki borsalara kote olacak' dedi. Erkan'ın verdiği bilgiye göre, dünyada 100'ün üzerinde 'İslami Endeks' bulunuyor. İslami endekslere özellikle Ortadoğu ülkelerinde olmak üzere yatırım yapmak isteyenler olduğunu vurgulayan Erkan 'Bu tür yatırımcılara hizmet vermek için buna ön ayak olalım dedik.

Dünyada faaliyet gösteren endeks yapıcı kurumlarla görüşmeye başladık' dedi. Bu fonlara yatırım yapmak isteyenlerin sadece Müslüman yatırımcılar olmadığını, daha önce Vatikan'ın da yaptığı açıklamalarda bu tip menkul kıymetlere yatırım yapmak istediğini ve yaptıklarını ifade ettiğini kaydeden Erkan 'Bu bir çeşit belli etik kurallar çerçevesinde hizmet gösteren şirketlere yatırım yapma tercihi gibi bir şeydir' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*