İMKB'de sert düşüş meydana geldi

  • Giriş : 03.10.2008 / 12:48:00

Bayram tatilinde kapalı olan İMKB ilk seansta yüzde 6.2 düştü. Dolar yüzde 5 artışla 1,3120 YTL’ye çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Piyasaların gözü kulağı Temsilciler Meclisi'ne çevrilmiş durumda. ABD Temsilciler Meclisi'nin Senato'dan onay alan 850 milyar dolarlık yenilenmiş kurtarma planını bugün oylayacak. İlk oylamada paketi reddeden Temsilciler Meclisi'nin bu kez ne yapacağı merak ediliyor.

Temsilciler Meclisi'nin kararı öncesinde ABD borsalarında sert düşüşler yaşandı. ABD'nin kurtarma planının, yasalaşsa bile ekonomiye destek olamayacağı endişesi ABD borsalarının düşmesine neden oldu. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 3.22, Nasdaq yüzde 4.48, S&P 500 yüzde 4.03 değer kaybetti.

İMKB SERT DÜŞÜŞTE

Üç gündür bayram nedeniyle tatil olan İMKB de güne sert düşüşle başladı. İMKB Ulusal 100 Endeksi açılışta yaklaşık yüzde 6 geriledi. Endeks 2 bin 106 puan kayıpla 33 bin 945 puana indi. Endeks satıcılı seyrettiği ilk seans sonunda 2 bin 230 puan düşüşle 33 bin 820 puana geriledi. Hisse senetlerinin ortalama değer kaybı yüzde 6.2 olarak gerçekleşti. Avrupa borsalarında da yarım puanlık kayıplar yaşanıyor.

DOLAR 1,31'İ AŞTI

Piyasalardaki tedirgin bekleyişin etkisi içeride dolara yansıdı. Bankalararası piyasada en iyi dolar alış satış kotasyonları, 1,3120 YTL'ye yükselerek geçen hafta cuma günü spot kapanışa göre yüzde 5 değer kazandı. Dolar cuma kapanışta 1,2395 YTL düzeyindeydi.

Bankacılar dolara olan talebin tüm uluslararası piyasalarda olduğu gibi YTL'ye de satış getirdiğini ancak piyasaların bayram tatilinde olması nedeniyle müşteri emirlerinin gerçekleşmemesinden dolayı hacimsiz olduğunu belirttiler.

Dolar, global para piyasalarında kredi akışının durma noktasına gelmesiyle dolar fonlarına yönelinmesi sonucunda ana para birimleri sepeti karşısında son 16 yılın en büyük haftalık artışını göstermeye yaklaştı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet'nin faiz indirim sinyali vermesi, Euro/dolar paritesinde düşüşü hızlandırdı. Parite dün, bankaların spot piyasadan dolar almayı sürdürmelerinin de etkisiyle son 13 ayın en düşük seviyesi olan 1,3746'ya geriledi. Parite bu sabah ise 1,3856'ya kadar çıktı.

Sabah saatlerinde yüzde 20 bileşikleri aşan gösterge faiz, yeniden bu seviyenin altına geriledi.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*