İMKB'de toplu iş sözleşmesi imzalandı

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Tutsat sisteminin yürürlüğe girmesiyle İMKB'de işlem hacminin çok daha artacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İMKB Başkanı Osman Birsen ile Tez-Koop-İş Genel Başkanı Sadık Özben'in imzaladığı sözleşmeye Bakan Şener ve Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da onur konuğu olarak imza attı.

Törende konuşan Şener, daha önce İMKB'de çeşitli toplantılara katıldığını, bugünkü toplantının kendisi için siyaset akışı içinde farklı bir ortamda bulunmak anlamına geldiğini söyledi.

Abdüllatif Şener, toplu iş sözleşmesinin hayırlı olması dileğinde bulunarak, bir işyerinde iş barışının sağlanmasının tarafların memnuniyetle bir sözleşmeye imza atmasının her şeyden önce o iş yerinde verimliliği, üretkenliği ve mutluluğu artıracağını vurguladı.

Bakan Şener, ''Bir İş yerinde çalışanlar çalışma koşullarından memnunsa çalışmak üretmek için her şey hazırlanmış demektir. Biz de siyasiler, hükümet ve ilgiler olarak bu ortamı görmekten her zaman mutlu oluruz'' diye konuştu.

Abdüllatif Şener, ''İMKB'de ücretlerin ilk kez toplu sözleşme ile sendika yasası çerçevesinde oluştuğunu görüyoruz. Bu, tarafların uzlaşması ile ortaya çıkmış bir sonuçtur. Bundan memnuniyet duyuyoruz'' dedi.

-TUTSATLA İLE İMKB'DE İŞLEM HACMİ ARTACAK-

Bir iş yerindeki ücret artışlarının o iş yerindeki karlılık ve verimlilik artışı ile bağlantılı gerçekleşmesinin önemine işaret eden Şener, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''İMKB, son dönemlerde kurumsal yatırımcıların, yabancı yatırımcıların ilgisinin arttığı, karlılık ve işlem hacminin arttığı bir borsa görünümünü pekiştirmektedir. Geçen hafta TBMM'de Mortgage ile ilgili yasa çıktı. Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Mortgage sisteminin yürürlüğe girmesiyle birlikte İMKB'de işlem hacmi çok daha artacaktır. Bu yeni sistemde bankalar kredi verirken gayrimenkullerin üzerine ipotek konulacak, menkul kıymetleştirme yapılacak ve bu kağıtlar da borsada işlem görecektir. Borsada işlem hacmi artacaktır. Mortgage sistemine özellikle yurt dışındaki kurumsal yatırımcılar büyük ilgi duymaktadır ve Türkiye'ye büyük fon akışları ortaya çıkacaktır. İMKB'de Mortgage ile birlikte verimlilik artışı, işlem hacmi ve yatırımcı açısından önemli ve büyük gelişmeler ortaya çıkacaktır. Toplu iş sözleşmesi ile ücret düzeyini belirleyen en önemli etkenlerden biri de burada görülmüştür diyebiliriz.''

-''BAŞKAN BÜYÜK YETKİLERE SAHİP''-

İMKB Başkanı Osman Birsen'in ''yetkilerim azaldı'' dediğini ifade Abdüllatif Şener, ''Kusura bakmasınlar, milyarlık ücret artışına imza attığınıza göre demek ki bayağı yetki sahibisiniz. Sayın Türk-İş Başkanı diyor ki (bu yetkisi bizim yasalardan kaynaklanıyor) ama iş yasasının ötesinde de Sayın Başkan yetkilidir. Büyük yetkilere sahiptir'' diye konuştu.

-''2007 YILININ ÖRNEK SÖZLEŞMESİ''-

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da İMKB'deki toplu iş sözleşmesinin 2007 yılının örnek sözleşmesi olduğunu söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şener'e, sözleşmenin sonuçlanmasına gösterdiği yakın duyarlılıktan dolayı teşekkür eden Kılıç, ''Sanıyorum bakanımız da işçi çocuğu, babası da eski demir yolcu. İşçi haklarına gösterdiği duyarlılıktan, sözleşmeye gösterdiği hassasiyetten dolayı da teşekkür ediyorum'' dedi.

Salih Kılıç, sözleşmenin verdiği hakların 2007'nin en çok tartışılacak sözleşmelerinden biri olma özelliğini koruyacağını vurguladı.

Kılıç, alın teri ile akıl terinin birleştiği İMKB'deki toplu iş sözleşmesinin İMKB'nin imajı ve misyonuna uygun şekilde sonuçlanmasından dolayı çalışanlara, İMKB Başkanı Osman Birsen ile yönetim kuruluna da teşekkür etti.

-''30 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE KAYNAK''-

İMKB Başkanı Osman Birsen de toplu iş sözleşmesiyle bir ilki başlattıklarını ifade ederek, ''Kurumdaki iş barışının devamı ve onun denge içinde tutulması şart. Bugün ilkini gerçekleştirdiğimiz toplu iş sözleşmesi bunun başlangıcını teşkil etmektedir'' diye konuştu.

Bu hukuki altyapının kurulmasının kolay olmadığını belirten Birsen, ''Bu yolu açan önder büyüklerimize, sendikaya, borsa çalışanlarına ve sorumluğu alanlara teşekkür ediyorum'' dedi.

İMKB'nin Türk ekonomisine çok önemli katkılar sağladığını, 30 milyar doların üzerinde kaynağın reel sektörün en karlı alanlarına dağıtılmasına fırsat verdiğini anlatan Birsen, İMKB'nin gelişen bir çok piyasaya örnek olduğunu, bir çok sıkıntıya rağmen bu fonksiyonunu başarıyla yerine getirdiğini kaydetti.

Birsen, geçmişteki eleştirilerin, tenkitlerin bugün İMKB açısından yapılamaz hale geldiğini de söyledi.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Sadık Özben ise, ''imza töreni sendikamızın en mutlu anıdır. Sendikamız, sosyal diyaloğa çok önem vermektedir. Bundan sonraki dönemde İMKB'nin daha başarılı ve üretken olma dönemi olacaktır. Hayırlı olmasını diliyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious