IMKB'nin mali krize tepkisi ne olacak?

IMKB'nin mali krize tepkisi ne olacak?.22411
  • Giriş : 03.10.2008 / 09:45:00

Bayram tatili dönüşü piyasanın ilk gününde ne yönde hareketler yaşanabilir?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Para ve sermaye piyasalarının bugünkü gündeminde yer alabilecek haber, yorum ve olaylar şöyle:

İMKB'DE DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Analistler üç günlük bayram tatili sırasında, ABD'deki 700 milyar dolarlık kurtarma paketinin Kongre'nin iki kanadında oylanması sırasında global piyasalarda görülen aşağı yönlü hareketin etkisiyle bugün İMKB 100'ün açılışında 34,500-35,000 puanda doğru sert düşüş bekliyor.

Eczacıbaşı Yatırım'dan Sevim Şahin, "Düşüşle açılırız. Türkiye'deki bayram tatili boyunca ABD borsalarının genelde düşüş yönlü hareket etti. Ben açılışla birlikte 34,500-35,000 desteklerinin görülebileceğini düşünüyorum" dedi.
Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay ise "İMKB'nin şu anki ana destek seviyeleri olan 34,700-35,000'lere doğru bir düşüşle açılış olabilir. 34,700'ün kırılması durumunda kayıpları azaltacak en önemli gelişme, ABD'deki 700 milyar dolarlık kurtarma paketinin Temsilciler Meclisi'nden aynen geçmesi olur" diye konuştu.

GLOBAL PİYASALAR

ABD Kongresi'nden onay bekleyen kurtarma planı yasa tasarısının onay alsa bile, global ekonominin resesyona gireceği endişeleriyle Asya borsaları düşerken yen, euro karşısında son iki yılın en yüksek değerlerine yükseldi.
Dolar, para piyasalarında kredi akışının durma noktasına gelmesiyle dolar fonlarına yönlenilmesi sonucunda ana para birimleri sepeti karşısında son 16 yılın en büyük haftalık artışını göstermeye yaklaştı.

ABD borsaları kredi piyasalarında oluşan sıkışıklık ve olumsuz açıklanan ekonomik verilerin ardından, yatırımcıların kurtarma yasa tasarısı bu hafta onaylansa bile ABD ekonomisinin yine de zor durumda olacağı endişeleriyle düştü.

ABD'de açıklanan işsizlik maaş başvuruları sayısı son yedi yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, Ağustos ayı için açıklanan fabrika siparişleri de ciddi seviyelerde azaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*