'İmralı ve PKK ile pazarlık yapılıyor'

'İmralı ve PKK ile pazarlık yapılıyor'.13188
  • Giriş : 29.11.2008 / 18:20:00

CHP lideri Baykal, AK Parti Hükümeti'nin PKK'yla pazarlık yapmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Karayoluyla Bodrum'un Gümüşlük Beldesi'ne geçen Baykal'a özellikle kadınlar ve çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Belediye Meydanı'nda yaklaşık 2500 kişinin ellerinde Türk bayrakları ve CHP flamalarıyla karşıladığı Baykal, tören alanına kurulan stand üzerinde, sanal olarak, Gümüşlük Otoparkı'nın açılışını yaptı ve arıtma tesisinin temelini attı. Cumhur Özyanık isimli çocuğu kucağına alıp seven Deniz Baykal, 4 çocuk 7 torun sahibi 60 yıllık CHP'li Münevver Kayacan ile birlikte 40 yeni partiliye rozet taktı, hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenleri de kırmadı.

SELİMİYE AÇILIMI

Devlete hiç borcu bulunmayan ve kasasında halen 5 milyon YTL olduğu belirtilen Gümüşlük Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Mehmet Ülküm ile partili diğer belediye başkanlarına övgüler yağdıran Baykal, “Yaklaşık 20 yıldır muhalefette olan CHP'li belediye başkanları yaptıkları icraatlarla, hizmetlerle 2 şer 3'er kez seçiliyorlar. Birçok CHP'li belediyenin borcu olmadığı gibi kasalarında hizmet için para da var. Bu nedenle CHP'li belediye başkanlarımızla gurur duyuyorum. Onların artık çıraklık dönemi geçti, üçüncü, dördüncü dönemlerde ustalık yapacaklar. Artık onlardan yeni dönemlerinde Selimiye (camiyi kastediyor) gibi eserler bekliyorum” dedi.

'İMRALI VE PKK İLE PAZARLIK YAPIYORLAR'

AKP hükümetine sert ifadelerle yüklenen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Terör konusunda hükümetin büyük zaafları var. Ülke bir kaosa doğru sürükleniyor. İmralı'daki Öcalan'a arkadaş getirmek üzere inşaat yapmaya çalışıyorlar. Onlar bunlarla meşgul. Bunun haberinin çıktığı anda bir binbaşıyı toprağa verdik. Yani kime ne için hizmet ediyorsun. Bir yandan da pazarlık yaparak, diyorlar ki; 'eğer bizim istediklerimizi yaptırırsan', kime PKK'ya, 'biz o zaman seni daha da rahatlatırız' Böyle bir pazarlık düşünülemez, söz konusu bile olamaz. Terör ve PKK ile devletin böyle bir pazarlığa girmesi kabul edilebilir mi? Malesef bunlara tanık oluyoruz. Bakın Ardahan'da dün çok kötü manzaralar ortaya çıktı. Ortada devlet yok, ortada hükümet yok. Birbirlerine saldıran kesimler kendilerini gösterdiler. Niye? Hukuka sahip çıkacak bir otorite malesef orada yok. Bunlar çok tehlikeli gelişmeler. Sıfır terörle onlara teslim edildi. Geldiğimiz noktada Türkiye'de terör artık belli coğrafyalarda borusunu öttürür hale geldi. İnsanımızı birbirine düşürür hale geldi. Bu manzara çok üzüntü verici.”

'YOLSUZLUK SİSTEMATİK HALE GETİRİLDİ'

Baykal, AKP'nin 'yolsuzlukları ortadan kaldıracağız' iddiasıyla iktidara geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Her türlü önlemi alacağız dediler. Yolsuzluklar kaldırılacağı yerde sistematik hale getirildi. Yolsuzluklara tedbir alınmadığı gibi, ortaya çıkan Deniz Feneri olayında, insanlarımızın bağışı ile kurulan TV'nin iktidar partisine, AKP'ye hizmet ettiği ortaya çıktı. Bugüne kadar kişiler yolsuzluk yapardı, şimdi artık bu geride kaldı. Önemli bir siyasi sistem yolsuzluğu başladı. Yolsuzluklar için yardım dernekleri kurulmaya başlandı. İnsanların en iyi duygularla yardımlarla yaptığı yardım, zekat, fitre, yolsuzluğa gidiyor. Bu sistemin neresi desteklenecek. Bu sistemi mutlaka değiştireceğiz aksi taktirde Türkiye'ye bu sistem büyük tehlike getirecek.”

'HALA HAMDOLSUN POLİTİKASI'

Ekonomik krize de değinen Deniz Baykal, “Bize dokunmaz teğet geçer dediler, zirveden geri geliyoruz dediler. Dünya ülkeleri ikinci ekonomik paketi hazırlarken bizimkiler hala krizi 'hamdolsun' ile atlatmaya çalışıyor. Kriz gittikçe büyük, ekonomik açık gittikçe büyük, bunlar hala önlem alacaklar” dedi.

'PAKETİ ALIN, OYU VERMEYİN'

Hükümetin devlet bütçesiyle seçim yatırımı yaptığını öne süren Baykal, şöyle dedi:

“Burada herkesi kararlı görüyorum. Ama bu kararlığınızı bulgura, kömüre, kurufasulyeye değiştirmeyin. Oyunuzu kurufasulyeye değiştirmeyin. Zaten öğrendiğim kadarıyla Bodrum insanına yardım geldiği filan yok. Çünkü sizin kararlığınızı, oyunuzun değişmeyeceğini biliyorlar. Devlet elbette yadım yapabilir. Vatandaş da bu yardımı alır. Çünkü o kimsenin cebinden çıkmıyor. Devletin bütçesinden, hazinesinden, vatandaşın desteklediği milli bütçeden çıkıyor. Vatandaş da bunu alabilir ama onu aldıktan sonra sakın ha oyunuzu o size verilen paket karşılığında değiştirmeye kalkmayın. Yani o yanlıştır. Ben sizin bu oyuna, kurufasulye tuzağına düşmeyeceğinize, siyasi iradenizi değiştirmeyeceğinize inanıyorum. Türkiye'ye inançlarınıza, siyasetinize sahip çıkın. Çok güzel bir buluşmayı bana yaşattığınız için teşekkür ediyorum.”

Baykal, Turgutreis, Bitez ve Bodrum'daki çeşitli açılış ve ziyaretlere katılmak üzere seçim otobüsü ile Gümüşlük'ten ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*