İmralı'daki teröristbaşı Öcalan rahatsız oldu

İmralı'daki teröristbaşı Öcalan rahatsız oldu.9715
  • Giriş : 12.08.2007 / 14:30:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:34:10

Türk’ün, TBMM’de Bahçeli’nin elini sıkması ile başlayan uzlaşma ve siyasi yumuşama, İmralı’daki teröristbaşı Öcalan’ı rahatsız etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meclis yemin töreninde DTP Mardin Milletvekili Ahmet Türk ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin el sıkışmasına İmralı'dan eleştiri geldi.

İmralı'da cezaevinde bulunan terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan, DTP eski Genel Başkanı ve Mardin milletvekili Ahmet Türk'ün, TBMM'de MHP lideri Devlet Bahçeli'nin elini sıkması ile başlayan uzlaşma ve siyasi yumuşamasından rahatsız.

SIRRI SAKIK'A ELEŞTİRİ
"Sembolik" biçimde tokalaşmanın siyaseti laçkalaştıracağını da öne süren Öcalan,"Deniliyor ki maçlara da gideceğiz, böyle siyaset olur mu? Kongre kararı olmadan kendi başına nasıl böyle konuşulur? Parti kongresinin kararı var mı? Partinin kongresinde karar altına alır, sonra siyaset yapılır. Sırrı'nın herkes adına her şeyi konuşması nasıl mümkün olur. Ben Sırrı'nın düşmanı değilim. Kimse böyle anlamasın. Ancak Sırrı'nın böyle kendi başına siyaset yapması doğru değil'' diyerek DTP Muş milletvekili Sırrı Sakık'a da çattı.

'DEVLET BU SONUCU BEKLEMİYORDU'
İmralı'da avukatları ile görüşen teröristbaşı, Kürtlerin bağımsız adaylarla seçime girmesinin "devlet için bir sürpriz" olduğunu da öne sürdü ve "Devlet bunu beklemiyordu. Buna göre bir hazırlığı da yoktu. Kürtlerin yine baraja takılacağını hesaplamıştı. Devlet istemesine rağmen bu seçimde artık bu kanunları değiştiremedi.

Seçimde birleşik oy pusulası ve diğer yöntemlerle engeller çıkardı ama buna rağmen yasal boşluklardan yararlanılarak seçildiler, Sebahat Tuncel'in gruptan düşürülme tartışması var. Devlet bu ve benzeri yollara başvuracaktır, dikkatli olunmalı" diye konuştu.

LEYLA ZANA'YA DTP'YE 'DESTEK VER' ÇAĞRISI
Son seçimde AKP'nin parayla çok sayıda Kürt seçmeni ''satın aldığını'' öne süren Öcalan, Leyla Zana'nın da DTP'ye destek vermesini istedi. (SİYASET) DTP eski Genel Başkanı ve Mardin milletvekili Ahmet Türk'ün, TBMM'de MHP lideri Devlet Bahçeli'nin elini sıkması ile başlayan uzlaşma ve siyasi yumuşama, İmralı'daki teröristbaşı Abdullah Öcalan'ı rahatsız etti. Öcalan "Bu benim aklımdan bile geçmemişti. Politika ilkeli olmalıdır. Tokalaşma Kürtlerin varlığını ve haklarını tanıma noktasında mı yapılıyor? Bu palyaço siyaseti" dedi.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious