İmrali'ya saldırı kuşkusu!

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Kaybolan işadamını aramak için Marmara Denizi’nde alçaktan uçan Sancak Air helikopteri, "İmralı’ya saldırı olacak" kuşkusuyla askeri teyakuza geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yatıyla kaybolan işadamı Nezihi Ergür’ü aramak için Marmara Denizi üzerinde alçak uçan yapan Sancak Air helikopteri krize neden oldu. Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın tutulduğu İmralı Adası’na saldırı yapılabileceği ihtimali üzerine, Bandırma 6’ncı Ana Jet Üssü’nden silah yüklü iki F-16 savaş uçağı havalandı. İşadamı Can Üçerler, 19 Eylül’de, yatıyla denize açıldıktan sonra kaybolan ortağı Nezihi Ergür’ü aramak için Sancak Air’e ait Bell 206 B-3 Ranger tipi helikopteri kiraladı. Sancak Air yetkilileri, dolaşacakları bölgeyi gösteren uçuş planını doldurarak Atatürk Havalimanı’nın Hava Trafik Merkezi’nde, uçuş planlarının değerlendirildiği FIC’ye gönderdi. Can Üçerler, daha sonra kaptan pilot İsa Işık yönetimindeki helikopterle Marmara Denizi üzerinde alçak uçuş yaparak, ortağını aramaya başladı.

Ancak uçuş planı, Ankara’daki ADNC’ye (Hava Savunma Bildirim Merkezi) ulaştırılmadı. Bunun üzerine ADNC, Marmara Denizi üzerinde alçak uçuş yapan ve uçuş planı gözükmeyen helikoptere telsiz çağrısı yaptı. Helikopter alçaktan uçtuğu için çağrıları alamadı. Normalde 22 dakikada geçilmesi gereken bu rotada helikopter uzun süre kalınca ADNC harekete geçti. Helikopterin İmralı Adası’na bir saldırı düzenleyebileceği şüphesiyle Bandırma Ana Jet Üssü’nden 2 F-16 savaş uçağı kaldırıldı. Savaş uçakları şüpheli helikopteri Tekirdağ açıklarında yakaladı. Helikopterin renklerinden ve üzerindeki şirket ambleminden Sancak Air’e ait olduğu anlaşıldı. Pilotla temasa geçilmesinin ardından F-16’lar üslerine döndü.

Teröristbaşı’nı korumak için helikopteri düşüreceklerdi

Sancak Air’in tecrübeli pilotu ve sahibi Mustafa Bayrak, "İmralı sakini"ni herhangi bir saldırıdan korumak için "gerekirse vurmak" amacıyla havalanan F-16’lar ve kendi helikopterlerinin durumu hakkında, Atatürk Havalimanı FIC’nin, uçuş planını ADNC’ye göndermesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: "Helikopterimizle F-16’lar Tekirdağ açıklarında karşılaşmışlar. Helikopterdekiler F-16’ların neden geldiğini bilmedikleri için onları el sallayarak karşılamış. Uçuş nedenlerini ve kimliklerini bildirmelerinin ardından F-16’lar yanlarından ayrılmış. Helikopterimizle F-16’lar İmralı tarafında karşılaşsalardı problem yaşanırdı. Sorun bizden kaynaklanmadığı için bize her hangi bir ceza verilmedi."

İsteyene kiralanıyor

Sancak Air’ın TC-HBT kuyruk numaralı helikopteri, çeşitli amaçlarla kiralanıyor. Helikopterin daimi müşterileri arasında basın mensupları da var. İstanbul ve çevresinde havadan görüntülenmesi gereken yangın benzeri olaylarda, görüntü alan basın mensuplarını taşıyor.

Cesedini 9 gün sonra buldular

Can Üçerler, helikopterle yaptığı aramada, ortağı Nezihi Ergür’ün balık tutmak üzere 17 Eylül’de Ataköy Marina’dan çıktığı 13 metrelik Adventure adlı teknesini Yalova’nın Esenköy Beldesi’nin 5 mil açığında çalışır halde boş buldu. Ergür’ün cesedi ise denize açılışından 9 gün sonra Yeşilköy sahiline vurdu. İşadamının ölüm nedeni Adli Tıp’ta süren inceleme sonrasında belirlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious