'İmzayı attık, paramız olursa 100 adet F-35 alacağız'

'İmzayı attık, paramız olursa 100 adet F-35 alacağız'.7759
  • Giriş : 28.03.2008 / 18:35:00

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ''F-35 uçaklarının alımı konusunda imzayı attık." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ''F-35 uçaklarının alımı konusunda imzayı attık. Paramız olursa alacağız''dedi.

Gönül, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer'i makamında ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ABD firmasının Türk Silahlı Kuvvetlerine Skorsky helikopter vermediği yönünde medyada haberler çıktığını hatırlatması üzerine Gönül, firma ile şu anda herhangi bir sorun olmadığını belirtti.

Gönül, şunları söyledi:

''Skorsky firması ile şu anda herhangi bir ihtilafımız yok. Skorsky ile yürümekte olan Seahawk helikopterlerinin kontrat hükümleri aynen devam etmektedir. Herhangi bir ihtilafımız yoktur. Cobra helikopterleri, helikopter ihalemize girmediler. Bazı şartlar koyduk. Onun üzerine Atak helikopterlerini TAİ firmasına, bizim firmaya ihale ettik. Onlar da İtalyanlarla beraber yapacaklar. Hatta yapmaya başladılar, belli bir mesafe alındı. Mayıs ayı içinde Sayın Başbakanımıza orada ilk kaynağı da yaptırtacağız.''

-YENİ NESİL SAVAŞ UÇAKLARI-

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, yeni savaş uçakları F-35 ile ilgili imzanın da atıldığını söyledi.

Gönül, şunları kaydetti:

''F-35 uçaklarının alımı konusunda imzayı attık. Paramız olursa alacağız. 2012'den sonra ödemeler başlayacak. O zaman inşallah paramız olur. Programları ona göre yaptık en az 100 tane bu uçaklardan alacağız.

Benim memnuniyetle dahil olduğum bir proje. Çünkü dünyada ancak 9 ülke bunun üretimine katılabiliyor. Türkiye de bunlardan bir tanesi. 10.5 milyar dolar bedelle alınacak. Ama bunun yarısı Türkiye'de işlenecek. Yani yarısı Türkiye'de imal edilecek, Türkiye'de kalacak. Bu sebeple fevkalade teknoloji bakımından çok ileri olan bir projeyi Türkiye'ye kazandırmış olacağız.''

-SAĞDUYU ÇAĞRISI YORUMU-

Gönül, TOBB ve bazı sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa yaptığı ''Sağduyu'' çağrısının hatırlatılması üzerine, ''Bana ulaşmış bir şey yok. Bizim bakanlığımızla ilgili bir tarafı yok. Hayırlı olsun, diyelim. Bizim dahil olduğumuz bir husus değil. İnşallah başarılı olurlar. Toplum kuruluşlarının çalışmalarını her zaman desteklememiz vazifemiz'' diye konuştu.

Bakan Gönül, konuşmanın ardından Kocaeli Valisi Sözer'e porselen tabak hediye etti.

Bakan Gönül daha sonra vali yardımcıları ile basına kapalı toplantı yaptı, AK Parti İl Başkanlığını, Kocaeli Sanayi Odasını ziyaret etti, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm alanında incelemelerde bulundu, tamamlanan Eren-Cedit konutlarında oturan Hasan Cimcim adlı vatandaşı yeni evinde ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious