İnce, Nimet Çubukçu'yu uyardı!

İnce, Nimet Çubukçu'yu uyardı!.10561
  • Giriş : 06.05.2009 / 11:50:00

Milli Eğitim Bakanlığı’nı pazartesi yapılan devir teslim ile devralan Nimet Çubukçu’ya ilk uyarı, Yalova Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi Muharrem İnce’den geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ANKA'nın edindiği bilgiye göre; Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya Yalova Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi Muharrem İnce'den mektup geldi. İnce, 2002 yılından beri TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi olmanın yanı sıra, öğretmen kimliğine sahip bir milletvekili olduğunu belirterek, Çubukçu'nun çok büyük sorunlarla karşı karşıya olan önemli bir bakanlığa atandığını söyledi. Mektubunda, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kişilerin, zümrelerin ya da siyasi çıkarların ön plana çıkarılabileceği bir bakanlık olmadığının altını çizen İnce, “Bu nedenle görevinizdeki başarı bizi her zaman memnun edeceği gibi olası yanlış ve yanlı uygulamaların da dün olduğu gibi bugün de takipçisi olmak öğretmen ve duyarlı yurttaş kimliğimin de gereğidir" dedi.

-“HALEFİNİZ DÖNEMİNDE KADROLAŞMA HAREKATI YAPILDI"

Milli Eğitim politikasının beceri yerine sadakati esas alan bir kadrolaşma harekatıyla oluşturulamayacağını belirten İnce, mektubunda, “Üzülerek belirtmeliyim ki; halefiniz Sayın Hüseyin Çelik döneminde Milli Eğitim Bakanlığı'nda açık bir kadrolaşma harekâtı yapılmıştır. Hukuk ihlal edilmiş, mahkeme kararları görmezden gelinmiştir. Bakanlık keyfi yönetilmiştir. Müsteşar yardımcıları arasında ayrım yapılmış, bazı müsteşar yardımcılarına hiçbir birim bağlanmamıştırö ifadelerine yer verdi. 6 yıl boyunca nesnel ölçütleri esas alan Yönetici Atama Yönetmeliği'nin çıkarılamadığına da işaret eden İnce, çıkarılan yönetmeliklerin “yargı duvarınaö çarptığını söyledi. İnce, mektubunda, “Devlet Memurları Kanunu'nun 76. maddesine dayanılarak bakan yetkisi ile hiçbir kritere bağlı olmadan, keyfi kararnamelerle eğitim kurumu yöneticileri atanmıştır. Sayın Hüseyin Çelik'in giderayak okullara müdür, müdür yardımcısı ataması kadrolaşmanın boyutunu göstermektedir. Sayın Hüseyin Çelik son günlerinde Bakanlık görevini sanki başka partiden birine devredecekmiş gibi davranmış ve 76. maddeye sığınarak okul müdürü atamıştır. Bu atamaların hepsinin iptal edilmesinin eğitim kurumlarında yaşanmakta olan huzursuzluğu ve Bakanlığa olan güvensizliği ortadan kaldıracağına olan inancım tamdır" önerisinde bulundu.

-“MEB'DE KADINA YÖNETİCİLERE YÖNELİK NEGATİF AYRIMCILIK VAR"

İnce, mektubunda Hüseyin Çelik'in kendi soru önergesini yanıtlayarak Müsteşar ve Müsteşar Yardımcılarının tamamının erkek olduğunu, 16 Genel Müdür'den sadece 1'inin, 40 Genel Müdür Yardımcısı'nın 3'ünün, 77 Daire Başkanı'nın ise 8'inin kadın olduğunu açıkladığını anlattı. Bakan Çelik'in hiç kadın İl Milli Eğitim Müdürü olmadığını, 922 İlçe Milli Eğitim Müdürü arasında ise 5 kadın müdürün olduğunu “itirafö ettiğini kaydeden İnce, çalışanlarının yarısı kadın olan MEB'de kadınların yönetim görevlerinde bulunmaması yönelik negatif ayrımcılık olduğunu söyledi. İnce, “Sizin bu tabloyu hem kadın olmanız, hem de Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulunmanız nedeniyle değiştireceğinize inanıyorum" dedi.

-İNCE'DEN “SİYASİ KİMLİK" UYARISI-

İnce, mektubunda Çubukçu'ya AKP'li bir bakan olduğunu bildiğini kaydederek, “Ama Milli Eğitim Bakanı olarak siyasi kimliğinizi geri planda tutacağınıza inanıyorum. Bu ülke ve bu ülkenin çocukları hepimizin. Çocuklarımızın nitelikli eğitim alması, nitelikli eğitim için gerekli beşeri ve fiziki koşulların oluşturulması hepimizi mutlu ederö uyarısında bulundu. İnce, Milli Eğitim Bakanlığı'nı siyasi kadrolaşma bakanlığı olarak görmemek ve daha sonra gelecek hükümetlerin ve bakanların siyasi kadrolaşma yapmalarını engellemek için; liyakati ve nesnel ölçütleri esas alan bir Yönetici Atama Yönetmeliğinin çıkarılması gerektiğinin altını çizdi.

-“UYARILARI YAPTIM, TERCİH SİZİN"

İnce, 200 binden fazla Eğitim Fakültesi mezununun öğretmen olmayı beklediğini de kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Milli Eğitim Bakanlığı'nın sözleşmeli, ders ücreti karşılığı geçici öğretmenlerle eğitimi yürütüyor olması kabul edilemez. O nedenle; doğru bir öğretmen istihdamı politikasının hayata geçirilmesi yükü de sizin omuzlarınızdadır. Ben CHP'li kimliğimle değil, Milli Eğitim Komisyonu üyesi, öğretmen kimliğimle ve bu ülkenin geleceğine olan sorumluluğumla bu uyarıları yapmak istedim. Ya sizden önceki hukuksuzlukları, haksızlıkları, kayırmaları, sürgünleri devam ettiren bir bakan olacaksınız, ya da bunları sona erdiren. Tercih sizin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*