İnci gibi dişler ister misiniz?

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Doğuştan çarpık, kırık, renk değiştirmiş ve ayrık dişler artık günümüzde 'Laminat Veneer' adı verilen bir kaplama yöntemiyle tedavi edilebiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son dönemde büyük ilgi gören bu kaplama yönteminde, estetik sorunları olan ön dişlere porselenden hazırlanan çok ince tabakalar yapıştırılarak pek çok kusurun giderilmesi sağlanıyor. Böylece kişi yepyeni bir görünüşe ve mutlu bir gülüşe kavuşuyor. Estetik diş hekimliğinde sıkça kullanılan laminat kaplama yöntemi hakkında Diş Hekimi Altuğ Serçe şu bilgileri verdi: 'Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir yapıştırıcı madde ile yapıştırılır, kaynaşması beklenir.

HANGİ DURUMLARDA YAPILABİLİR?

Laminatlar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir. Laminat kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Özellikle renklenmelerde, bleaching gibi diş beyazlatma metotlarından sonuç alınamadığı durumlarda, renk bozukluklarında ve flor lekelerinde uygulanabilir. Bunun yanı sıra, ayrık dişleri bitiştirmede, kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde, eğri dişlerin düzeltilmesinde kozmetik bir alternatif olarak da bu yönteme başvurulabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious