İnci yine çok moda

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Doğanın kadınlara armağanı olan inciden, modacılar bu yıl da vazgeçemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İnci, klasik ve spor kıyafetlerle rahatlıkla kullanılıyor.

Kadınlar ondan vazgeçemiyor

Yüzyıllardır masumiyetin ve zarafetin simgesi olan inci, bu yıl da kadınların en şık aksesuarı olacak. Her zaman gözde olan beyaz inci, tahtını siyah inciye bırakacak.

Grace Kelly, Jacqueline Kennedy Onasis, Elizabeth Taylor, Sophia Loren ve Prenses Diana gibi zarafet abidelerinin, unutulmaz birer moda ikonuna dönüşmesinde onun rolü inkâr edilemez. Onların hafızalarımıza kazınan görüntüleri, çoğu kez bu mücevherle süslüydü. Hatta moda akımını kendi yaratan 80'lerin asi kızı Madonna bile onu kullandı. İncinin çekiciliği, ona tutkuyla bağlı olan kadınların görüntülerine de parlıyor. Belki de bu yüzden, ne zaman inci taksak kendimizi hep zarif ve özel, hatta prensesler gibi hissediyoruz. İnci tarihte de önemli yere sahip; kral ve kraliçelerin vazgeçemediği, yüzyıllardır statünün sembolü olan inci, günümüz kadınları için de vazgeçilmez ve bu yıl da yeniden doğuşunu kutluyor. Eski Roma'da varlık ve sosyal statünün simgesi olarak kabul edilen inci, Grek kültüründe rakipsiz güzelliği, aşk ve evliliği temsil ediyor. Mısırlılar'ın inciye, onları kendileriyle birlikte gömecek kadar değer verdiği biliniyor. Hatta Markus Antonius'tan bir bahis kazanıp bütün bir ülkenin varlığını bir öğünde yutabilmek için, Kleopatra'nın tek bir inciyi bir kadeh şarap içinde eritip içtiği de rivayetler arasında.

MODASI GEÇMİYOR

Bütün şekil ve renklerdeki inciler, modern bir kadının gardırobu için çok yönlü bir aksesuar. Klasik yuvarlak inci kolye, abiye ve resmi giysiler için mükemmel. Uzun kordonlar, mücevherler ya da altın klipsler yardımıyla ikiye katlanabilir. Tek başlarına veya çarpıcı bir etki yaratmak amacıyla başka değerli taşlardan boncuklarla birlikte bükülebilirler. Yuvarlak incilerin en popüler renkleri beyazlar, kremler ve pembeler. Gümüşi, siyah ve altın rengi son dönemde çok ilgi çekmeye başladı. Tatlı su incileri birçok renkte meydana gelebilir ve genellikle daha beyaz renkli kordonlar üretecek şekilde muamele edilirler. Bunlar, beyazın yanı sıra güzel şeftali, lavanta pembe ve mavi renklerde bulunabilir. Yüzükler, pandantifler, broşlar ve küpeler, yuvarlak, armut, yumurta, gözyaşı damlası, yarım, üç çeyrek ve kabarcık gibi çok çeşitli inci şekillerinde yaratılabilir. Diğer kategorilere girmeyen düzensiz şekilli inciler olan barok inciler, genellikle benzersiz, akıcı biçimleri dolayısıyla yüzükler ve broşlar için güzel tasarımlar meydana getirir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious