İncir, basur hastalığına iyi geliyor

İncir, basur hastalığına iyi geliyor .10068
  • Giriş : 22.08.2007 / 23:12:00

Herhangi bir meyveye göre en yüksek lif özelliğine sahip olan incirin hemoroit (basur) hastalığına faydalı olduğu kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hemoroit tedavisinde kremler, fitiller, bitkisel ürünlerin yanında hastalıktan kurtulmada diyet önemli rol oynuyor. Diyet olarak ise uzmanlar yüksek oranda lif içeren meyve ve sebze tüketilmesini öneriyor. Karpuz, kayısı, armut, kuru erik ve hurma vb. arasında yüksek lif özelliğine sahip incirin basurun ortadan kalkmasında etkin bir meyve olduğu bildirildi. Tokat İl Sağlık Müdürü Yardımcısı Mete Bayburtlu, her üç kişiden birinde görülen basurun tedavisi ve oluşumunda beslenmenin önemine değindi. Bayburtlu, lifli meyvelerin sindirime yardımcı olduğunu ifade ederek, "Kabız kalmamak için lifli ve tahıllı ürünleri bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca günde en az 1.5 litre su içilmeli. Kesinlikle baharatlı yemekler ve alkolden uzak durulmalı. Bu anlamda lifli meyveler arasında yer alan incir, süt, sirke veya zeytinyağına batırılarak yenildiğinde basur tedavisinde etkili olabilir. Bu şikayetinizden kurtulabilirsiniz" dedi.

Bayburtlu, ayrıca basur şikayeti olanların erken dönemde doktora gitmelerinin doğabilecek ciddi sorunları önüne geçeceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious