İncir, hücreleri yeniliyor!

İncir, hücreleri yeniliyor!.10068
  • Giriş : 17.08.2008 / 10:43:00
  • Güncelleme : 17.08.2008 / 11:43:25

İncirin, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besin olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan Diyetetik Derneği"nin Denizaşırı Ülkeler Türkiye Temsilcisi Diyetisyen Selahattin Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tazesinin yaz aylarında, kurusunun ise her zaman bulunabileceği incirin, özellikle sindirim sistemi için çok faydalı bir meyve olduğunu söyledi. İncirin, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besin olduğunu belirten Dönmez, "İncir, lif deposudur ve gut hastalığını iyileştirici bir enzim olan fisin içerir. Ayrıca çok hafif bağırsak çalıştırıcı özelliği olduğu da bilinmektedir. İncirin anti-kanserojenik etkisi üzerinde de çalışmalar bulunmaktadır" dedi.

Dönmez, Japonya"da yapılan bir araştırmanın deri altında tümör
geliştirilmiş farelere enjekte edilen incir özünün, tümörleri 11 günde
yüzde 39 oranında küçülttüğünün tespit edildiğini ifade ederek, "Ayrıca
kemik sağlığı, kan pıhtılaşması ve sağlıklı sinir sistemi için gerekli
kalsiyumun en yoğun bitkisel kaynağı olduğu bilinmektedir. Anında enerji
sağladığı ve krampları engellediği için sporcular için oldukça faydalı
bir besindir. Özellikle kuru incir, demir ve potasyum açısından besin
değeri yüksek bir meyvedir" diye konuştu.

"İNCİRİN SAKİNLEŞTİRİCİ ÖZELLİĞİ BULUNUYOR"

İncirin, içerdiği bazı asidler dolayısıyla doğal bir sakinleştirici özelliği taşıdığını da vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti:

"Besin değeri yüksek bir ürün olan kuru incir, kolay sindirilebilen fruktoz ve glikoz içerir. Protein miktarı birçok kuru meyvenin iki katından daha fazladır. Diğer meyvelerle karşılaştırıldığı zaman kalsiyum, bakır, magnezyum, potasyum ve kükürt bakımından birinci, enerji, pantotenik asit, riboflavin, tiamin ve piridoksin bakımından ikinci sırayı aldığı görülmektedir. İncir, içeriğindeki pektin nedeniyle, bağırsaklarda toksik maddelerin atılması, kandaki kolesterol düzeyinin düşürülmesi gibi yararlar sağlamaktadır."

Dönmez, daha olgunlaşmamış incirlerin oda sıcaklığında ve doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde, olgun incirlerin ise buzdolabında saklanması gerektiğini belirterek, taze incirin ara öğünlerde veya salataları lezzetlendirmek için kullanılabileceğini ve kahvaltıda da tüketilebileceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*