İncir tescilleniyor!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

AYTO Başkanı Mustafa Baştuğ, "Aydınlılar olarak incirimize sahip çıkalım" " dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın ili, ilçeleri ve köylerinde yetiştirilen incirin "Aydın inciri" olarak coğrafi tescil işareti almasının 20 Temmuz 2006 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi dolayısıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi. AYTO meclis salonundaki toplantıya AK Parti milletvekili Ahmet Rıza Acar, Aydın Valisi Mustafa Malay, AYTO Başkanı Mustafa Baştuğ, Meclis Başkanı Mahmut Çağlayan, Aydın Ziraat Odası Başkanı Arif Gürdal, Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Hakan Özkan, üreticiler ve ihracatçılar katıldı.

AYTO Başkanı Baştuğ, yaptığı açıklamada, Büyük Menderes havzasında yetiştirilen incir için ''Aydın inciri'' coğrafi işaret başvurularının kabul edilmesinden ötürü büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Baştuğ, böylece "Ege inciri" ve "Aydın inciri" olarak iki coğrafi tescil işaretinin ortaya çıktığına dikkat çekti.

Kanunen aynı ürün için aynı bölgede bir tane coğrafi tescil işareti verilebileceğini belirten Baştuğ, "Bu sebeple İzmir Ticaret Borsası tarafından alınan Ege inciri işaretinin kapsama alanından, Aydın ve ilçelerinin çıkarılması gerekmektedir. Daha önce verilen 'Ege inciri' coğrafi tescili anlamsızdır. Bu kapsama, incirin yetiştirilmediği diğer Ege illeri ile Yunan adaları da girmektedir. Türkiye'den ihraç edilen incirin yüzde 85'i Aydın'dan, yüzde 15'i İzmir ve çevresindeki ilçelerde yetiştirilmektedir" diye konuştu.

Baştuğ, ilmi çalışmalarla Aydın'da yetiştirilen incirin, İzmir'dekilere göre üstün özelliklere sahip ve daha kaliteli olduğunu gösterdiklerini sözlerine ekledi. Bundan sonra Aydınlı incir üreticilerinin yetiştirme ve kurutmada daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Mustafa Baştuğ, "Tescil işaretinin alınmasıyla Aydın inciri marka haline gelmiş oldu. İncir değerlenecek ve üreticiler daha çok kazanacak. Bu sebeple Aydınlı üreticilerin, incirlerine ve tescillerine sahip çıkması gerekmektedir" dedi.

Vali Malay ise Aydın incirine patent alınmasında en büyük etkenin, bütün Aydınlıların tek vücut olması olduğunu vurguladı. İncirin anavatanının Aydın olduğunu ifade eden Malay, "Bütün devlet planlama teşkilatlarında, istatistik enstitülerinde ve tanıtım broşürlerinde incirin anavatanı Aydın olarak gösterilmektedir. Aldığımız coğrafi işaretle bunu ispatladık. Şimdiki görevimiz bu markayı korumaktır" ifadelerini kullandı.

Toplantıya katılan TARİŞ İncir Birliği Başkanı Günercin Azbazdar da yapılacak genel kurulda, incirlerin "Aydın inciri" markasıyla ihraç edilmesini talep edeceklerini söyledi. Toplantıya katılan diğer incir işletme sahipleri, ihraç edecekleri incirleri "Aydın inciri" markasıyla ihraç edeceklerine söz verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious