İncirlik Üssü kapatılsın

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Hükümet, tezkereyi Meclis'e gönderirken, sivil toplum kuruluşları da tezkere karşıtı seslerini yükseltmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der), Adana'nın İncirlik beldesinde yaptığı basın açıklaması ile asker gönderilmesini protesto etti. Jandarmanın yoğun güvenlik önlemi aldığı açıklama İncirlik beldesi girişinde yapıldı.

Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen, Ortadoğu'da yüzyılın en büyük trajedisinin yaşandığını belirterek, ABD'nin Irak'tan sonra İran ve Suriye'yi hedef aldığını savundu. ABD'nin Ortadoğu'da çizdiği işgal yönelimine Türkiye'nin çeşitli üs ve limanlarını ABD denetimine açarak ortak olduğunu aktaran Bilgen, "Ortadoğu'da daha fazla çocuk ve kadının ölmemesi, kendi onurumuz ve geleceğimiz için, savaş ve talana karşı durmak için İncirlik Üssü kapatılmalıdır. Bu üs ABD'nin Ortadoğu ülkelerine yapmış olduğu tüm saldırılarda kullanılmıştır." dedi.

İncirlik'ten İsrail'e askeri malzeme sevkiyatı yapıldığını ve buna hükümetin sessiz kaldığını ileri süren Bilgen, İncirlik Üssü'nün Amerikan toprağı haline getirilmesine karşı olduklarını vurguladı. Bilgen, Türkiye'nin adım adım cephe haline getirilmeye çalışıldığını da kaydederek, "Kirli savaşın ne cephesi ne de kurşunu olmak istiyoruz. Ortadoğu'da barış için, ezilen halkların kardeşliği için İncirlik kapatılsın" ifadesini kullandı.

Ellerinde İncirlik'in kapatılmasını, barışın sağlanmasını isteyen pankartlar taşıyan Mazlum-Der üyeleri daha sonra olaysız dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious