'İncirlik'te anormal bir şey yok'

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

ABD'nin Adana Konsolosu Green, İncirlik'teki faaliyetlerin rutin çalışma olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Geçen ay sonunda göreve başlayan Green, Adana Valisi Cahit Kıraç'ı makamında ziyaret etti. Green, Adanalı yetkililerin kendisini sıcak bir şekilde karşılandığını belirtti.

Bu durumdan oldukça memnun kaldığını dile getiren Green, bundan önce konsolosluk ile valilik makamı arasında sürekli sıcak ilişkilerin olduğunu, kendisinin de bu ilişkiyi devam ettireceğini söyledi.

ABD'deki eyaletlerle Adana arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek ve turizm potansiyelini değerlendirmek istediklerini ifade eden Green, Lübnan'dan tahliye edilen ABD vatandaşlarına sağladığı destekten dolayı Türk yetkililere minnettar olduğunu kaydetti.

Basın mensuplarının İncirlik'ten yapılan sevkıyatlarla, PKK ile mücadele ve Lübnan ile İsrail arasındaki savaşın durdurulmasına dönük sorularını da cevaplayan Green, "O konuda fazla bilgim yok. Bildiğim kadarıyla malzeme sevkiyatı rutin bir çalışma. Askeri mühimmatların Kıbrıs Rum Kesimi'ne götürüldüğü ile ilgili iddialar doğru değil. Türkiye, ABD ve Irak arasında, terör örgütü PKK ile mücadelede atılacak adımları koordine etmek üzere özel bir temsilci atanmasına dönük haberleri basından takip ediyorum. Bu konuda Washington'dan bir açıklama bekliyoruz. İsrail ile Lübnan arasındaki savaşın durdurulması için herkes Birleşmiş Milletlerin bir karara varmasını bekliyor. Ortadoğu'da kalıcı bir ateşkesin sağlanmasını istiyoruz." dedi.

Adana Valisi Cahit Kıraç da Konsolos Green'e yeni görevinde başarılar dileyerek, 2 ülke arasında geçmişten gelen dostluğun gelecek dönemlerde de devam etmesi için iyi ilişkiler içinde çalışacaklarını ifade etti.

Türkiye ile ABD arasında köklü geçmişi olan sağlam bir ilişki bulunduğunu açıklayan Kıraç, Ticaret, sanayi, turizm ve eğitim ilişkilerinin daha iyi yönlendirilmesi ve geliştirilmesi gerektiğini savunarak, "Bu konuda sivil toplum örgütlerimiz ile kamu kurum kuruluşları karşılıklı görüş alışverişinde bulunmaları için her türlü imkanı kullanacağız. Dostluğumuzu pekiştireceğimize ve daha ileri götüreceğimize inanıyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious