Independent Londra'yı ekonomi başkenti seçti

Independent Londra'yı ekonomi başkenti seçti.13697
  • Giriş : 22.12.2007 / 13:44:00

İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesinin yaptığı ve Londra'nın dünyanın ekonomi ve kültür başkenti seçildiği araştırmada, İstanbul 24'üncü sırada yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aylarca süren ve ünlü dünya kentlerinin nüfus, ekonomi piyasaları, turizm trendleri, ulaşım imkanları, spor ve kültür faaliyetleri gibi pek çok alanda karşılaştırıldığı araştırmanın sonucunda, Londra'nın diğer ünlü kentleri açık farkla geride bıraktığı bildirildi.

Araştırmada, en kalabalık nüfuslu kentin hangisi olduğu, bir haftada hangi kentten en fazla sayıda uçağın kalktığı, en büyük sermaye piyasasının nerede olduğu gibi sorular ele alındı.

Araştırmaya göre, en kalabalık nüfuslu kent 34 milyonla Tokyo olurken, bir haftada en fazla uçağın kalktığı kent 11912 ile New York oldu.

En çok senfoni orkestrasının bulunduğu kent 7 senfoni orkestrasıyla Moskova, en fazla dünya kültür mirasını barındıran kent 4 eserle Londra, dünyanın en uzun metro hattını barındıran kent yaklaşık 400 km ile yine Londra oldu.

Londra'nın ekonomik ve kültürel açıdan "Dünya Başkenti" seçildiği araştırmada Londra'yı ilk 10'da New York, Paris, Tokyo, Chicago, Madrid, Washington, Los Angeles, Roma ve Mexico izledi.

Daha sonra ilk 60'a giren dünya kentleri ise şöyle sıralandı:

"Barcelona, San Francisco, Berlin, Amsterdam, Pekin, Moskova, Toronto, Hong Kong, Seul, Brüksel, Şanghay, Singapur, Atina, İstanbul, Sidney, Kopenhag, Vancouver, Delhi, Bounes Aires, Sao Paulo, Mumbai, Münih, Rio de Janerio, Kahire, Bangkok, Dublin, St Petersburg, Montreal, Frankfurt, Edinburgh, Melbourne, Dubai, Glasgow, Jonahhesburg, Karakas, Lima, Zürih, Kiev, Kalküta, Tel Aviv, Auckland, Havana, Lagos, Abu Dabi, Kazablanka, Kolombo, Riyad, Nairobi, Adisababa, Beyrut"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious