İndirim gelecek diye sevinmeyin

İndirim gelecek diye sevinmeyin.10415
  • Giriş : 06.11.2008 / 20:27:00
  • Güncelleme : 06.11.2008 / 20:29:13

İşte TETAŞ'ın indiriminin vatandaşa yansımasının önündeki engeller.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğalgaza yüzde 22 zam yapıldığı dönemde Türkiye Elektrik Ticaret Anonim Şirketi"nin(TETAŞ), yılbaşından itibaren sattığı elektriğin birim fiyatında yüzde 12.3 oranında indirim yapma talebi "vatandaşa" inmeden eriyip gidecek. TETAŞ"ın yüzde 12.3"lük indiriminin vatandaşın elektriği aldı Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ"nin (TEDAŞ) tarifesine yansıması beklenmiyor. Tahminler yeni yıla indirimle değil "zamsız girilebileceği" yönünde.

İşte TETAŞ"ın indiriminin vatandaşa yansımasının önündeki engeller:

- TETAŞ kanun gereği kâr veya zarar eden bir kuruluş değil. O nedenle yıl sonunda bütçesini ona göre ayarlıyor. Yıl içinde TEDAŞ"a sattığı elektriğin birim fiyatına yüzde 33"lere varan oranlarda zam yapan, 31 Ekim"de indirim için EPDK"ya başvuran şirketin asıl amacı vatandaşı rahatlatmak değil, bilançosunu tutturmak.

- TETAŞ"ın yaptığı indirim ya da fiyat artışının tüketiciye yansıması yaklaşık üçte bir oranında oluyor. Yani yüzde 33"lük bir fiyat artışı TEDAŞ"ın tarifesine yaklaşık yüzde 10-12 olarak yansıyor. Bu bağlamda yüzde 12"lik bir düşüşün yansıması da yüzde 3-4 gibi bir oranlarda sınırlı kalabiliyor.

- Ancak TEDAŞ tarifesini belirlerken sadece TETAŞ"tan aldığı elektriğin fiyatına bakmıyor. Doğalgaza yapılan yüzde 22"lik zam doğalgazla elektrik üreten yap-işlet, yap-işlet devret ve Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği çerçevesinde üretim yapan özel şirketler bu fiyat artışını maliyetlerine yansıtmak zorunda kalacak. Bu da elektriğin üretim maliyetini artıracak.

- Üstelik TETAŞ"ın yüzde 12.3"lük indiriminde bir revizyon da söz konusu olabilir. Çünkü kurum Hazine Müsteşarlığı ile görüşmeleri devam ederken yeni tarifesini EPDK"ya göndermiş durumda. Yani bir süre sonra "revizyona gitmesi" kimse için sürpriz olmamalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*