İndirimin artık sezonu yok

İndirimin artık sezonu yok.10542
  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Türkiye’deki yabancı markalar, haziran sonu yüzde 70’lere varan indirime gitti. Yabancılar indirim yapar da yerli firmalar durur mu?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Onlar da indirim furyasına ayak uydurup fiyatlarını düşürdüler. Böylece genellikle ağustos sonu görmeye alışık olduğumuz sezon indirimleri öne çekilmiş oldu. Tüketicide ise yaz bitmeden yazın giyilecek ürün alma telaşı başladı.
Havaların sıcaklığını yeni hissettirdiği haziran ayında yazın gelişine daha kendimizi alıştıramamışken, birdenbire giyim mağazalarının sezon indirimiyle karşılaştık. Genellikle ağustos sonunda başlayan yaz indirimlerinin iki ay önceden, haziran sonunda başlaması tüketiciyi olduğu gibi yerli mağaza sahiplerini de şaşırttı. Zira indirimi yapan Yargıcı, Derimod, Desa, Mavi Jeans gibi yerli markalar değil, Avrupa patentli, genellikle İspanya ve İngiltere kökenli Zara, Mango, Next, River Island, Dorothy Perkins, Topshop, Miss Selfridge gibi mağazalardı. Tasarımlarıyla dikkat çeken bu markalar, indirimleriyle de yerli mağazalara meydan okudu. Ancak yerli markalar da buna cevap vermekte gecikmedi. Fiyatlarda yüzde 70’lere varan indirimler olunca kârlı çıkan tüketici oldu.

Eğer yolunuz düşer de bir alışveriş merkezine giderseniz indirimleri kaçırmak istemeyenlerin oluşturduğu yoğun insan trafiğine şahit olabilirsiniz. Cevahir, MetroCity, Kanyon, Profilo, Akmerkez gibi alışveriş merkezleri bugünlerde arı kovanı gibi. Kredi kartlarının akıl almaz limitlerine bir de yaz sezonu indirimleri eklenince kendimizi zaten birbirinden pek de uzak olmayan alışveriş merkezlerinde buluyoruz. Bu sayede daha çok alışveriş, daha az ihtiyacımız olan şeyleri alıyoruz. Örneğin başka şubesi bulunmayan Cevahir’deki Bershka, Stradivarus, Debenhams gibi giyim mağazaları cazip indirimleriyle tüketiciyi ihtiyaç dışı alışverişe yönlendiriyor.

Seven Hill’in reklâm müdürü Burhan Denizli, firmaların birbirlerinden etkilenerek indirime girdiklerini, tüketicilerin indirim öncesi alışveriş konusunda daha isteksiz olduklarını, indirimi beklediklerini söylüyor. Denizli, “Rekabeti gözetmek zorundayız, herkesin sektörde bir paydası var.” diyor. Mağazalar açısından “ölü sezon” olarak adlandırılan temmuz ayı da erken indirimler nedeniyle böylece adını temize çıkarmış oldu. Avrupa’da kişi başına düşen gelirin en çok olduğu ülke Türkiye değil elbette; ama kişi başına düşen alışveriş oranının hayli üst sıralarda olduğu bilinen bir gerçek. Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi Cevahir’in de yer aldığı Şişli ve civarında tam 5 alışveriş merkezi bulunuyor. Bunun farkında olan yabancı mağazalar, tüketicileri mağazalarına çekmek için her türlü yolu deniyorlar ve indirimde bile rekabet ediyorlar. Sezonlar erken açılıyor, indirime erken giriliyor. Bitmek bilmeyen alışveriş silsilesinde ise olan gardıroplarımıza oluyor. İhtiyacımız olmayan ürünler dolaplarımızda üst üste, alt alta sıkışırken biz yeni bir çift ayakkabı ya da bir başka siyah elbise için alışveriş merkezlerinin yolunu tutuyoruz.

Elbette çeşit çeşit bahanelerimiz olmuyor değil. Ya doğum günü oluyor bir yakınımızın, ya tatile çıkacak oluyoruz, ya tatilden dönüyoruz ya da hiç olmadı canımız sıkkın oluyor, birkaç parça şey alınca iyileşecekmişiz gibi hissediyoruz. Son on yılda artan yurtdışı patentli markanın, mağaza, hatta mağazalar zinciri kurduğu Türkiye’de alışveriş de zincirleme bir kaza gibi halkı böylesine etkilemeye devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious