İndirimli satışlara kısıtlama

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

TBMM Sanayi - Ticaret Komisyonu, indirimli satışları, 15 Ocak-1 Mart ve 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında sınırlandıran kanun teklifini kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Buna göre, mevsim değişmesi nedeniyle öngörülen indirimler, kış mevsimi sonunda 15 Ocak-1 Mart, yaz mevsimi bitiminde ise 15 Temmuz-1 Eylül arasında yapılabilecek. Diğer nedenlerle yapılan indirimlerin süresi 2 ayı aşamayacak.

İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetlerin indirimli satış fiyatı ve etiket fiyatı, tarife listelerinde indirimden önceki ve indirim oranıyla birlikte gösterilecek. İndirimli satışlara ilişkin ticari reklam ve ilanlarda, indirim döneminin başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilecek.

Bir ticari işletmenin tasfiye nedeniyle indirimli satış yapabilmesi için, indirimli satılacak ürünlerin envanterini, üyesi olduğu ticaret ve sanayi veya esnaf ve sanatkarları odalarına verecek. Ticari işletme, buradan gerekli izni aldıktan sonraki 6 aylık sürede, tasfiye nedeniyle indirimli satışları 2 ayı aşmayacak bir sürede tamamlayacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, indirimli satışların usul ve esaslarını, bir yönetmelikle düzenleyecek. Bakanlık, ticaret ve sanayi odaları veya esnaf ve sanatkarları odalarını, indirimli satışların uygulanması ve izlenmesine ilişkin işlemleri yürütmede, ayrı ayrı görevlendirilecek.

Komisyonda verilen bir önergeyle, getirilen kısıtlama ve düzenlemelerin bütün satış tekniklerinde geçerli olması benimsendi. İndirimli ve tasfiye nedeniyle yapılacak satışlarda kurallara aykırı hareket edenlere 10 bin YTL para cezası verilecek.

KOMİSYONDA GERGİNLİK

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Çetin, oturduğu milletvekili sıralarından yer yokluğu nedeniyle kaldırılınca, ''tüketicilerle ilgili kanun çıkıyor ama tüketici temsilcileri masadan kaldırılıyor'' diyerek salonu terk etti.

Çetin, salon dışında da kanun teklifini eleştirirken, AK Parti Malatya Milletvekili Fazlı Erdoğan, yanına gelerek, ''O sıralar milletvekillerine ayrılmıştır. Sizin arkalarda oturmanız gerekiyordu. Gereksiz yere provokasyon yapmayın. Görüş açıklayacaksanız gelin benim yerine oturun'' diyerek salona davet etti.

Çetin, salona gelerek, kanun teklifiyle ilgili görüşlerini açıkladı.Komisyon, gündeminde yer alan Türk Petrol Kanununun görüşmelerini ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in yurtdışında olması nedeniyle yarına erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious