İnegöl Mobilyası'nın en büyük besleyicisi Yunanistan

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

1990'lı yıllarda Perşembe Pazarı'nda başlayan fuarlarla namını dünyaya duyuran İnegöl Mobilyası ihracat atağına kalktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pazara yakınlığı, sınırsız esneklikteki model çeşitleri ve fiyattaki uygunluğu nedeniyle İnegöl Mobilyası'na ilgisi her geçen yıl artış gösteren Yunanistan'a yapılan yıllık ihracat 35 bin doları buldu.
İhracatı ve dünya ile rekabeti öğrenen İnegöllü mobilyacılar, dış piyasada da bunun meyvelerini yemeye başladı. Düzenlenen fuarlarla ihracata ağırlık veren mobilyacılar, özellikle Yunanistan'ın İnegöl Mobilyası'na gösterdiği rağbet karşısında şaşkınlığını gizleyemiyor. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası verilerine göre, 523 milyon 496 bin dolar olan İnegöl'ün genel ihracatında, ürünleri 96 ülkeye ulaşan Mobilya üreticilerinin payı 41 milyon 652 bin dolara ulaştı. 34 milyon 611 bin dolar olan Mobilya Yan Sanayi ve Orman Ürünleri ihracatı ile birlikte bu rakamın 76 milyon 263 bin doları bulduğu belirtiliyor. İnegöl Mobilyası'nın en büyük müşterisi 122 bin dolarla Almanya. Bu ülkeyi 43 bin dolarla Fransa, 39 bin dolarla Hollanda, 35 bin dolarla Yunanistan, 34 bin dolarla İngiltere ve 25 bin dolarla ABD izliyor.

Yunanlıların İnegöl Mobilyası'na gösterdikleri ilginin her geçen gün artmasından İnegöllü üreticiler oldukça memnun. Yunanistan'a mobilya ihracatı 2001 yılında canlanmaya başlamış. Aynı yıl 4 bin 985 dolarlık ürün alan Yunanlılar, bir daha İnegöl mobilyasından kopamamış. Ulaşımın yakınlığı, ürünün kalitesi ve cazip fiyat politikasının yanı sıra iki ülke ilişkilerindeki yakınlaşma İnegöl mobilyasına da yansıdı. İnegöl, 5 yıl gibi kısa bir sürede Yunanistan'a yaptığı mobilya ihracatını, 5 yılda 7 katına çıkarmayı başardı. Geçtiğimiz yıl bu ülkeye 35 bin dolarlık mobilya ihraç edildi.

Aylık 100 bin takımın üzerinde yemek odası, yatak odası, genç odası, koltuk odası takımı ve ev aksesuarı üretilen İnegöl'de, 2 bin 500 mobilya üreticisi bulunuyor. Üretiminin yüzde 10'unu yurtdışına satan İnegöl, Türkiye mobilya ihracatının da yüzde 6'sını karşılıyor. İnegöl Mobilyası ilçede 20 bin'in üzerinde kişiyi istihdam ortamı sağlıyor.

İnegöl Belediye Başkanı ve Modef Yönetim Kurulu Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Mobilyası'nın revaçta olmasına karşın, sanayi arazisi ve fabrikaların kapasitesi açısından henüz istenilen düzeye gelinemediğini söylüyor. Bu doğrultuda 2007 yılı için düşünülen yeni bir sanayi sitesi projesi olduğunu kaydeden Aktaş, bu gerçekleştirildiği taktirde yatırımcının rahatlıkla kapasite artırımına gideceğini ve taleplere daha rahat cevap verebileceğini belirtiyor. Aktaş, İnegöl Mobilyası'ndaki hareketlenme ile ilgili olarak ise şunları söylüyor: "Diğer meslek gruplarından birçok insan mobilya sektörüne yatırım yapıyor. Bunlar arasında kuyumcu, dövizci, muhasebeci, müteahhit gibi meslek sahipleri bile var. Piyasaya giren firmaların çok hızlı mesafe alması, düşünce aşamasında olanları yatırım için harekete geçiriyor."

İnegöl'ün uluslararası standartlarda yeni bir fuar alanına ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Aktaş, bu yıl yapılan Mobilya Fuarı'na 144 firmanın katıldığını, 200 firmanın ise yer yokluğundan katılamadığını kaydetti.

İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Hamdi İdil, 2001 krizi sonrasında ihracatın öneminin kavrandığına değinerek, kaliteli ürünleri hesaplı fiyatlara ve hızlı üretim sayesinde dünyanın tercihine sunduklarını dile getirdi. Ankara ve Kayseri'ye göre daha serim üretim yaptıklarını, model konusunda da daha esnek davrandıklarını belirten İdil, son 5 yıldır Yunanlıların İnegöl mobilyasına büyük ilgi gösterdiğinin altını çiziyor.

4 yıldır Yunanistan'a ihracat yapan Atılım Mobilya Sahibi Bülent Temelli, Yunanistan'ın İnegöl Mobilyası'nı tercih etmesini, pazara yakınlık, diledikleri modelde kısa sürede mal üretebilmek ve fiyattaki uygunluk gibi sebeplere bağlıyor. Yunanistanlı üreticilerin kendi ürettikleri fiyatın çok altında İnegöl'den mobilya alabildiklerine dikkat çeken Temelli, Yunanlı üreticilerin fabrikalarını kapatarak İnegöl'den mal alma yoluna gittiklerini kaydediyor.

Temelli şunları söylüyor; "Yunanlılar bize göre yüzde 50 daha fazla maliyetle mobilya üretiyorlar. Yunanlı işadamlarının taleplerine Ankara, Kayseri ve Eskişehir gibi önemli mobilya merkezleri cevap veremediler. İnegöl'de 1 hafta gibi kısa sürede verilen siparişler üretilerek, 2 gün içinde Yunanistan'da yerine ulaştırılıyor. Çin ve Malezya fiyat olarak bize göre daha ucuz olmasına rağmen, 3 aydan önce verilen siparişlerin yerine ulaşmaması bizi ön plana çıkartıyor. Yunanlılar bizden aldıkları ürünü, Güney Kıbrıs, Rodos, Girit ve diğer ülkelere gönderiyor. Bugün Yunanistan'da ki mobilya mağazalarının yüzde 90'ında mutlaka bir İnegöl Mobilyası vardır."

Pino Collection Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İdris Cankılıç ise, Yunanistan'ın İnegöl Mobilyası'na rağbet etmesinde kültür benzerliğinin de etkili olduğunu düşünüyor. Fransızlara mal gönderirken, ürünün kumaşı ve ağacı başta olmak üzere her konuda zorlandıklarını belirten Cankılıç şunları söylüyor; "Yunanlılarla Türklerin geçmişte birlikte yaşamış olması, kültürlerin ve zevklerin benzerlik göstermesine yol açıyor. Bu benzerlik, uygun kalite ve düşük fiyatla birleşince Yunanistan için İnegöl Mobilyası vazgeçilmez oluyor."

Şevketoğulları Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Tutuş, son 4 yılda İnegöl Mobilyası'nın en büyük besleyicisinin Yunanistan olduğunu vurguluyor. Geçmişte Yunanistan'la Türkiye arasında yaşanan gerginliklerin etkisi ile ihracatta mesafe alamadıklarını belirten Tutuş şöyle devam ediyor; "Yunanistan bugün İnegöl mobilyasının yüzde 25'ini alıyor. 10 milyon Yunan nüfusunun bizden aldıklarını tüketmesinin imkanı yok. Bizden aldıkları ürünleri Avrupa'ya pazarlıyorlar. Bizden almalarının en temel nedenleri, ucuz oluşu, kaliteli oluşu ve pazara yakınlık. İstanbul'dan aldılar, diğer yerlerden aldılar ama İnegöl Mobilyası'na geri döndüler. Yetişmiş eleman gücümüz çok iyi durumda. Bu gücü alinde tutan firmalar iyi iş yapıyor. İnegöl mobilyasını İsrail'e de satıyoruz. İsrail Çin'e kayıyor gözükse de çeşit bakımından bizi tercih ediyor."

Dünyada marka ürünlerin tercih edilmediğini savunan Tutuş şunları söylüyor; "Avrupalılar 6 aylık mal istiyorlar bizden. Amerika'da insanlar mobilyalarını 6 ay kullanıyor. Sonra yenisini alıyor. Dünya buna yöneliyor. Kalıcı istemiyor. Avrupalılar karşılarında kurumsallaşmış bir şirket istiyor. Mobilyanın, görsel olarak çok iyi görünmesini ve bunun yanında yeterince sağlam olmasını istiyorlar."


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious