İnek, üçüz buzağı doğurdu

İnek, üçüz buzağı doğurdu.16146
  • Giriş : 23.03.2008 / 12:49:00

Adapazarı'nda bir inek, üçüz buzağı doğurdu. Merkeze bağlı Abalı Köyünde yaşayan Nail Kaya isimli çiftçiye ait ineğin üçüz buzağısı dünyaya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Nail Kaya'nın eşi Sebahat Kaya, ilk kez böyle bir olayla karşılaştıklarını bellirterek, "İkiz bekliyorduk. Ama üçüz beklemiyorduk. Bizim için sürpriz oldu." dedi.

İneğin hamileliği döneminde karnının normalden daha şiş olduğunu anlatan Kaya, doğum sırasında fazla sorun yaşanmadığını ifade etti. Kaya, şöyle konuştu: "Daha önce ikiz buzağı doğuran ineğimiz oldu. Ama üçüz ilk kez oluyor. Buzağılar yarım saat arayla dünyaya geldi. İlk yavruda sorun çıkmadı. İkincisinin bir ayağı kıvrıktı, ben yardımcı oldum. Anne kalkmayınca ben üçüncü yavru olduğunu anladım. Onu da kurtardık. Buzağılar bir gün ayağa kalkamadılar. Üçüncü doğan buzağı yürümekte güçlük çekiyor. Genel durumu iyi. Annelerini çok ememiyorlar. O nedenle biz biberonla besliyoruz. Sürekli veteriner kontrolündeler."

Veteriner hekim Kerem Özkan ise, bu tür doğumların binde bir görüldüğünü belirtti. Binde bir olarak doğan üçüz buzağıların ancak yüzde 5'inin yaşayabildiğini anlatan Özkan, anne ve buzağılarının sağlıklarının iyi olduğunu vurguladı. Süt ineklerinde üçüz yavrulama beklemediklerini kaydeden Özkan, "Bu tür üçüz doğumlar binde bir görülen bir olay. Bu binde bir doğan buzağıların sadece yüzde 5'i yaşayabiliyor. Bu üçüzlerin sağlık durumları iyi. Gerçekten ilginç bir olay. Biz genellikle süt ineklerinde böyle üçüz doğumlar beklemiyoruz. Annesi için sıkıntı oluyor. Buzağılar için sıkıntı oluyor. İneklerin vücut metobolizması tek buzağıya yatkın. Ancak onu besleyebilecek nitelikte. Annede daha sonra rahim problemleri ve döl tutmama gibi problemler ortaya çıkabiliyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious