İnek sütünden tişört yaptık

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Gıdadan sonra tekstilde de ekolojik akım başladı. Organik trend bu gidişle tıpkı organik gıda gibi tüm dünyayı etkisi altına alacak gibi gözüküyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyük markaların organik ürünlerinde bambudan, ısırgan otundan, soya fasulyesinden hatta inek sütünden yapılan kazaklar, kotlar, tişörtler dikkat çekiyor. Üstelik organik iplik ve kumaş üretiminde Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Ne verirlerse yerim ya da ne yakışırsa giyerim mantığı artık geride kaldı. Sağlıklı yaşamanın yolu, doğal yani organik yeme, içme ve giyinmeden geçiyor. Artık vitrinleri süsleyen giysilerin rengi ve modeli kadar hammaddesi de tercihte rol oynuyor.

İnek sütünden tişört, ısırgan otundan pantolon, soya fasülyesinden kazak

Ne verirlerse yerim ya da ne yakışırsa giyerim mantığı artık geride kaldı. Sağlıklı yaşamanın yolu, doğal yani organik yeme, içme ve giyinmeden geçiyor. Avrupa’da ve Amerika’da birçok vitrini süsleyen yumuşacık, rengârenk kazaklar, kot pantolonlar, tişörtler bambudan, ısırgan otundan ve soya fasulyesinden üretiliyor. Birkaç yıl önce gıdada başlayan “ekolojik” trend, tekstile de yansıdı. Doğal ortamlarda yetişmiş, hiçbir kimyevi maddeye maruz kalmamış sağlıklı hammaddeden iplik ve kumaş üretilmeye başlandı.

Avrupa’da ve özellikle de Amerika’da organik tekstile büyük önem veriliyor. Büyük markalar organik kumaşlar kullanmayı tercih ediyor. Üstelik Türkiye organik kumaş ve iplik üretiminde dünyanın en büyük üreticisi. Türkiye’de büyük tekstil firmalarının hemen hemen hepsi organik üretim yapıyor ve dünyaca ünlü markalara satıyor. Benetton, Mavi, Levi’s, Zara, Marks&Spencer, Nike organik kumaşlarını Türkiye’den alıyor.

Türkiye’de ilk defa sertifikalı organik pamuk iplik üretimine başlayan Topkapı İplik’in Dış Satış Müdürü Kaan Erman, organik kıyafet üretiminin ilk olarak çocuk giyiminde başladığını söylüyor. Daha sonra kadın giyiminde yaygınlaşan organik üretim şimdi de erkek giyiminde tercih edilmeye başlanmış. Gelir seviyesi arttıkça daha sağlıklı ve doğal beslenmek istiyor. İşte bu sebeple artık Avrupa’da ve Amerika’da ki mağazaların birçoğunda organik kıyafet reyonları var. Ancak organik ürünler normalden yüzde 30 ile yüzde 50 oranında daha pahalı.

Türkiye organik tekstilde dünya devi ama Türkiye’de organik kıyafet satışı çok az. Ama bazı markalar üretime başladılar. Motif tiriko bu sezon ürünleri arasında organik triko var. Fakat doğallığa geri dönülmesi, organik tekstille insanların bilinçlenmesi sevindirici bir gelişme olarak yorumlanıyor. Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Victor Ananias bugün kullandığımız birçok ürünün sentetik olduğunu ve bunlardan kaçınmanın neredeyse imkansız olduğunu vurguluyor. Ancak Ananias yine de umutlu.

Yeşim Tekstil’in üretim ve Ar-Ge müdürü Mustafa Demiralay, giyimi rahat ve anti bakteriyel olduğu için organik ürünlere ilginin her geçen gün arttığını söylüyor. Fakat normal ürünlere göre daha pahalı olduğu için tüketiciler organik kıyafetleri almakta biraz çekingen davranıyor. Bu çekingenliğe rağmen Demiralay firmalarının organik madde kullanımında 2002 yılında yüzde 3 iken 2004’te yüzde 100’e ulaştığını söylüyor.

Pazar, 2010 yılında 2 milyar dolara ulaşacak

Organik pamuk pazarı her geçen gün biraz daha büyüyor. Bu sektörün pazardaki payı 1 milyar dolara yaklaştı. Pazarın 2010 yılında 2 milyar $’a ulaşacağı hesaplanıyor. Dünyadaki yetiştirilen pamuğun yaklaşık % 2’ye yakını organik. Nike, Timberland, Marks&Spencer, Ikea, Wall-Mart gibi büyük pamuk alım grupları bu oranı 2013’e kadar %10’a çıkarmayı hedefliyor. 2004 rakamlarına göre Türkiye, dünyadaki organik pamuğun yarısına yakınını üretmekte. Buna göre önümüzdeki on yılda on kat artacak olan bu pazarda Türkiye en büyük payı alma potansiyeline sahip.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious