İneklerimiz AB yolunda

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

SETBİR AB'de et ve süt politikasına yön veren 3 derneğe üye oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, bu üyeliklerin AB yolunda Türkiye'yi en çok zorlayacak alanlardan tarım ve hayvancılık sektörünün AB'ye tanıtımında etkin rol oynayacağını belirterek, "Önyargıların değişmesi açısından katkı sağlayacaktır'' dedi.

Erdal Bahçıvan, düzenlediği basın toplantısında, SETBİR'in, AB'nin canlı hayvan, et ve süt politikalarını etkileyen ve yön veren Avrupa Süt Ürünleri Derneği (EDA), Avrupa Et Sanayicileri Derneği (CLITRAVI) ve Avrupa Canlı Hayvan ve Et Ticareti Derneği'ne (UECBV) üye olduğunu bildirdi.

Bahçıvan, böylece Türkiye'nin, et ve süt ihraç edemediği AB'ye, şu aşamada birlik olarak girmeyi başardığını dile getirdi. Bu üyeliklerin kurulması yolunda devlet ve bürokrasiden kesinlikle bir destek almadıklarını vurgulayan Bahçıvan, bu durumdan toplumun her kesiminin çıkarması gereken dersler olduğunu söyledi.

Bahçıvan, Türkiye'nin AB müzakerelerinde en zorlu konu olan tarım ve hayvancılık sektörünün sorunlarını aşmak ve önyargıları kırmak açasından sözkonusu uluslararası kuruluşlara üye olmanın önemini anlattı. AB'nin et ve süt ürünlerinde Türkiye'ye kapılarını kapadığını ifade eden Bahçıvan, ''Ancak, Türkiye'ye gelen yabancı üreticiler, Türkiye'deki ürün kalitesi, ambalaj ve hijyenin birçok AB ülkesinden iyi olduğunu itiraf ediyor. Bu, önyargıların değişmesi açısından katkı sağlayacaktır'' diye konuştu.

Bahçıvan, bu anlaşmalarla zaman zaman politik alanda Türkiye ile AB arasında çatlak sesleri duyulsa da temelde sektörlerin Türkiye'nin AB üyesi olacağına inandığını gözlemlediklerini belirterek, "Demekki bizim zaman zaman çıkan çatlak seslere aldırmamamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious