ING, 800 milyon Euro zarar açıkladı

ING, 800 milyon Euro zarar açıkladı.13316
  • Giriş : 13.05.2009 / 23:53:00

Hollanda devletinden 10 milyar Euro destek alan ING Bank, yılın ilk çeyreğinde tahminlerin ötesinde zarar etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


İlk çeyreğe ilişkin rakamları açıklayan banka yetkilileri, bu dönemde yaklaşık 800 milyon Euro zarar ettiklerini belirtti. Zararın piyasa beklentilerinin oldukça üstünde olduğu bildirildi. Uluslararası ekonomik krizin olumsuz etkilediği bankalar arasında yer alan ING, geçen sene aynı dönemde ise 1,54 milyar Euro kâr etmişti.

Uluslararası mali krizin finans sektöründen sonra reel ekonomiyi etkilemeye başladığı 2009'un ilk çeyreğinin kendileri açısından oldukça zor geçtiğine değinen ING'nin CEO'su Jan Hommen, buna rağmen yeniden eski güçlerine kavuşmak için çaba gösterdiklerini belirtti. "Önceliğimiz piyasadaki eski gücümüze kavuşmaktır." diyen ING'nin üst yöneticisi, yaptığı açıklamada, bunun için maliyetleri ve riskleri azaltmak istediklerini söyledi. Krizin etkisinin hâlâ devam ettiğine de değinen Jan Hommen, olumsuz pazar ve belirsiz ekonomik koşullardan dolayı bu yılın geri kalan kısmının da zor geçeceğinin tahmin edildiğini sözlerine ekledi.

Ekonomik krizin sarstığı finans kurumları arasında yer alan ING Bankası, krizi, Maliye Bakanlığı tarafından yapılan maddi yardımın yanı sıra kendi içinde gerçekleştirdiği bir takım tasarruf tedbirleriyle aşmaya çalışıyor. Yönetim değişikliğine de giden banka, sene başında yaklaşık 7 bin kişinin işten çıkarılmasına karar vermişti. Banka, uygulamayı düşündüğü tedbirlerle yıllık yaklaşık 1 milyar Euro tasarruf yapmayı planlıyor.

Öte yandan kriz başladığından bu yana gündemin ilk sıralarına yerleşen Hollanda Merkez Bankası Başkanı Nout Wellink ise yaptığı açıklamada, bankaların yavaş yavaş sağlıklı bir pozisyona doğru ilerlediklerini söyledi. ING ile ilgili yorumda bulunmaktan kaçınan Wellink, katıldığı Pauw en Witterman adlı televizyon programında, Hollanda bankalarının durumlarında bir iyileşme belirtisinin göze çarptığını ileri sürdü.

Merkez Bankası Başkanı, ancak uluslararası krizin ne zaman biteceğinin ise belli olmadığını söyledi. Bankaların kredi musluklarını iyice kestiklerine ilişkin eleştirilere de cevap veren Nout Wellink, bu tür yorumlara katılmadığını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*