İngiliz askerden ölümüne isyan!

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

19 yaşındaki İngiliz asker Jason Chelsea, “intihar bombacısı olduğundan şüphelenilen çocuklara ateş etme emri alabilirsiniz” denince intihar etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

St Augustine Katolik Okulu’ndan mezun olan 19 yaşındaki İngiliz Jason Chelsea, orduya katıldıktan sonra ilk görevi olan Irak’a gönderilmek için eğitilmeye başladı. 2003 yılından bu yana 115 İngiliz askerin yaşamını yitirdiği Irak’a hareketinden önce zorlu bir eğitime tabi tutulan Chelsea, çocuklara ateş etmek zorunda olduğunu öğrenince buna karşı çıktı.

Chelsea, ailesine, eğitim sırasında kendisine Irak’ta intihar bombacı olduğundan şüphelenilen çocuklara gerekirse ateş etmesinin emredilebileceğinin söylendiğini aktardı. İngiliz gazetelerinde de geniş biçimde yer alan haberlere göre Chelsea, kendisinden çocuklara ateş edilmesinin istenebileceği haberini ailesine verdikten iki gün sonra, önce aşırı dozda Ağrı kesici aldı, ardından da bileklerini keserek intihar etti. ÖLÜM DÖŞEĞİNDE ANNESİNE “ÇOCUKLARI ÖLDÜREMEM” DEDİ

Er Chelsea’nin ölmek üzereyken kendisini bulan annesi Kelly Chelsea’ye, “Oraya gidip küçük çocuklara ateş edemem. hangi tarafta olurlarsa olsunlar. Yapamam, Irak’a gidemem” dediği bildirildi.

Chelsea’nin babası Tony Chelsea de “Oğlum son dönemde çok üzgündü ama nedeni söylemişti. Neden korktuğunu ölüm döşeğinde söyledi” dedi. “İKİ YAŞINDAKİ ÇOCUK BİLE BOMBA TAŞIYABİLİR”

Tony Chelsea, “Jason ona gerekirse çocuklarla savaşmak zorunda kalabileceğinin, onlara ateş etmesinin gerekebileceğinin çünkü çocukların intihar bombacısı olabileceğinin söylendiğini aktardı. O, bu konudaki politikanın ‘önce ateş et sonra soru sor’ olduğunu belirtti” dedi.

Kelly Chelsea, “Oğlum eğitimde iki yaşındaki çocukları bile bomba taşıyabileceğinin ve gerekirse hem kendisini hem de arkadaşlarını korumak için bu yaştaki çocuklardan birini vurması gerekebileceğinin öğretildiğini söyledi” dedi. Kelly Chelsea, “Bence Irak’a gönderilmeden önce askerlere verilen eğitim tekrar gözden geçirilmeli” diye konuştu. İngiliz savunma bakanlığı, Chelsea’nin ölümü ile ilgili soruşturma başlatılacağını duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious