İngiliz askerlere konuşma yasağı

  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

İran tarafından 13 gün süreyle gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakılan İngiliz askerlerden ikisi hikâyelerini medyaya sattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ancak askerlerin 'haysiyetsiz davrandığı ve gözaltına alınmalarından kar sağladıklarına' ilişkin ağır eleştiriler üzerine İngiliz hükümeti, 15 denizcinin, medyaya para karşılığı konuşmasına yasak getirdi.

Yasak kararından önce Sun gazetesine ve ITV televizyonuna konuşan kadın asker Faye Turney, İran televizyonunda gösterilen itiraf mektuplarını yazmaya zorlandığını öne sürdü. Turney, mektupları yazarken kendisini vatanına ihanet etmiş gibi hissettiğini söyledi. İki haftalık esareti boyunca geceleri uykusunda bile ağladığını belirten Turney, kendisine psikolojik baskı çerçevesinde ülkesi için ölme ve bir daha kızını hiç görmeme ihtimali hakkında ne düşündüğünün sorulduğunu, kendisine tabut hazırlanması için ölçü alındığını ileri sürdü. Turney'nin, bu mülakat karşılığında ne kadar para aldığı ise açıklanmadı. Basına konuşan diğer asker Arthur Batchelor da bebek gibi ağladığını söyledi. İran ise ülkelerine dönmelerinin ardından ağız değiştirerek kendilerine kötü muamele edildiğini söyleyen İngiliz askerlere, Tahran da iyi davranıldığını gösteren yeni görüntüler yayınladı. Görüntülerde askerler masa tenisi oynuyor, televizyon seyrediyor ve kebap yiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious