İngiliz Bakan büyük pot kırdı

İngiliz Bakan büyük pot kırdı.7971
  • Giriş : 14.05.2008 / 13:21:00

İngiltere'de kabine toplantısına giden Bakan, gizli bilgileri ihtiva eden notlarının basın tarafından görüntülenmesi üzerine büyük bir skandala imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiliz basınında geniş yankı bulan olay, Gordon Brown hükümetinin Barındırma Bakanı Caroline Flint'in, emlak piyasasındaki krizlere ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı çok gizli belgeyi elinde ve görünür şekilde tutarak başbakanlıktan çıkması sırasında yaşandı.

Basın mensupları tarafından ayrıntılarıyla görüntülenen belgede, İngiltere'de emlak piyasasına dair hayli karamsar tesbitlerin yer aldığı görüldü. Flint'in, Bakanlığıyla ilgili kabine üyelerine verdiği brifingin notlarını içeren belgede, İngiltere'de emlak fiyatlarının bu yıl en iyi ihtimalle yüzde 5 ila 10 oranında düşeceği, işlerin ne kadar kötü hâl alacağının ise bilinmediği belirtiliyor.

Bakanın açıklamalarının, konut piyasasına ilişkin hükümetin resmi açıklamalarını da yalanlar mahiyette olduğu bildiriliyor.

Bakanın gafı, İngiltere'de enflasyon datalarının oldukça kötü çıktığı güne tesadüf etmesi ekonomi çevrelerini de tedirgin etti.

Öte yandan gözlemciler, halkın ekonomik ihtiyaçlarına kayıtasız kalmakla suçlanan Başbakan Gordon Brown'ın, Bakanın gafının ardından yeni baskılarla yüz yüze kalacağını da ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious