İngiliz bakan Digby geleceğin adını koydu

İngiliz bakan Digby geleceğin adını koydu.9613
  • Giriş : 04.06.2008 / 21:51:00

İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Jones Digby, ''20. yüzyıl savaş yüzyılı olduysa, 21. yüzyılda asıl belirleyicilik petrol, doğalgaz ve su gibi kaynaklarda olacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

15. Hazar Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Fuarı'na katılmak üzere Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Jones Digby, düzenlediği basın toplantısında, hidrokarbon enerji kaynaklarına sahip olan Hazar bölgesi ülkelerinin ve bu çerçevede Azerbaycan'ın da dünyada önemli bir konuma sahip olabileceğini söyledi.

Dünyadaki güç merkezleri arasında yer almak için bir ülkenin doğal zenginliklerden tüm halkın refahı için yararlanılması, yolsuzluğun kaldırılması, demokrasi ve ifade özgürlüğünün sağlanması gerektiğini dile getiren Digby, Azerbaycan'ın da bu doğrultuda önemli mesafe kaydettiğini vurguladı.

İngiliz şirketlerinin bu ülkedeki enerji sektöründe etkin faaliyet gösterdiğini, artan petrol gelirine bağlı olarak Azerbaycan'da bankacılık, sigorta ve benzeri mali hizmetler sektöründe önemli bir gelişme görüleceğini ifade eden Digby, bu konuda zengin deneyime sahip olduklarını dile getirerek, ''Maliye konularında işbirliği yapmaya, danışma içerikli yardıma hazırız. Londra, dünyanın maliye merkezi olarak isimlendirilir. Bakü'nün de bölgenin iş merkezi olması için yardımcı olabiliriz'' dedi.

Azerbaycan'da turizmin gelişmesi ve sermaye girişinin artması için gerekli olanakların bulunduğunu belirten Digby, ancak bu süreçte havayolu gümrük girişinde vergilerin azaltılmasının önem taşıdığını kaydetti.

Azerbaycan'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne üyeliğini desteklediklerini belirten Digby, ayrıca çevre alanında da işbirliği yapabileceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious