İngiliz bankacılığında katı kurallar

İngiliz bankacılığında katı kurallar.15118
  • Giriş : 08.07.2009 / 17:56:00

İngiltere Maliye Bakanı Alastair Darling, bankacılık sisteminde yeni katı düzenlemeler yapmaya hazırlandıklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu çerçevede mevduat sahiplerine daha geniş bir koruma sağlanacağını belirten Darling, Finansal Hizmetler Otoritesi'nin (FSA) de yeni düzenlemeler sonrasında bankaların risk alımı ve yanlış uygulamaların cezalandırılması konusunda daha büyük bir yetkiye sahip olacağını duyurdu.

Mevduat sahiplerinin zararlarının karşılanması konusundaki halen uygulanmakta olan sistemin de geliştirileceğini belirten Darling, finansal sistemin güçlü bir düzenlemeye ihtiyacı bulunduğunu, bankalar ve finansal kuruluşların daha iyi yönetilmesini sağlamanın öncelikli hedefleri olduğunu söyledi.

Bu arada bir açıklama yapan Muhafazakar Parti gölge Maliye Bakanı George Osborn ise ortaya konulan bankacılık düzenleme planının yaşanan mali kriz karşısında tümüyle uygunsuz ve yetersiz olduğunu savundu.

Osborne, hükümete İngiltere Merkez Bankası'na daha büyük yetki ve güç verilmesi çağrısında da bulundu. Osborne, bu arada Muhafazakar Parti iktidarı döneminde Merkez Bankasına düzenleme ve kontrol yetkisi tanınacağını ve Finansal Hizmetler Otoritesi'nin varlığına son verileceğini de belirtti.

Liberal Demokrat Parti Hazine sözcüsü Vince Cable da ortaya konulan bankacılık düzenleme planının hayal kırıklığı yarattığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*