İngiliz esirler sorgulanıyor

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

İran Devrim Muhafızlarınca Basra Körfezi'nde esir alınan 15 İngiliz deniz piyadesinin sorgusunun sürdüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakan Vekili Mehdi Mustafavi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "gözaltına alınan askerlerin" sorgusunun sürdüğünü, "İngiliz askerlerinin İran karasularına kasten mi, yoksa yanlışlıkla mı girdiklerinin sorgulamadan sonra belli olacağını" söyledi.

PİYADALERİN SAĞLIK DURUMLARI İYİ

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, İran'ın alıkoyduğu askerlerin sağlığının iyi olduğunu söylediğini bildirdi.

Yetkili, İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi'nin İranlı yetkililer ile bir araya geldiğini söyledi. Görüşmede, İngiliz elçinin askerlerin nerede tutulduğunu öğrenmek için uğraştığı ve askerler hakkındaki planlarını öğrenmeye çalıştığı belirtildi. Yetkili, elçinin bu sorularına karşılık İranlı yetkilinin ayrıntıya vermeden İngiliz askerlerin iyi durumda olduğunu söylediğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, görüşmenin İngiliz elçinin isteği ile gerçekleştiğini belirtti. İranlı yetkililer, elçinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını açıklamıştı.

IRAK, İNGİLİZ ASKERLERİNİN SERBEST BIRAKILMASINI İSTEDİ

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, İranlı mevkidaşı Manuçehr Mutteki'yi arayarak ellerindeki 15 İngiliz askerini serbest bırakmalarını istedi.

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Mutteki'yi telefonla arayan Zebari, askerlerin Irak karasularında yakalandığı yönünde bilgi aldıklarını ifade etti.

Zebari, İngiliz askerlerinin Irak hükümetinin onayı ve BM Güvenlik Konseyi kararı ile bölgede görev yaptıklarını vurguladı. Hoşyar Zebari, Mutteki'ye bilgece davranarak tutuklu askerleri serbset bırakmaları çağrısı yaptı.

Tahran yönetimi, İngiliz askerlerinin İran karasularına girmeleri üzerine yakalandıklarını açıklamıştı.

New York'ta bulunan Manuçehr Mutteki'yi dün gece İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett de telefonla aradı. İran'ın resmhaber ajansı IRNA, Beckett'in İngiliz temsilcilerin yakalanan askerlerle görüşmesine hemen izin verilmesini istediğini duyurdu. Mutteki ise bunun ancak soruşturmanın tamamlanmasının ardından mümkün olabileceği cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious