İngiliz futbolunun acı günü

İngiliz futbolunun acı günü.16052
  • Giriş : 06.02.2008 / 12:26:00

Bundan tam 50 yıl önce Münih Havaalanı'nda düşen 'British European Airways Flight 609' isimli uçak tam 8 Manchester Unitedlı futbolcuya mezar olmuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

6 Şubat 1958'te İngiliz devi Manchester United Yugoslavya'nın Kızılyıldız takımını Avrupa kupalarında saf dışı bıraktıktan sonra, İngiltere'ye havalanmak üzere Belgrad Havaalanı'nda beklemekteydi.

Bu sırada ünlü futbolcu Johnny Berry'nin pasaportunu kaybettiği öğrenildi ve 1 saatlik gecikmenin ardından kaptan James Thain, seferin Münih aktarmalı yapılmasına karar verdi. İşte İngilizler'in trajedisi bu karardan sonra başlıyordu.

Batı Almanya semalarında Münih Havaalanı'na 2 kez inme girişiminde bulunan kaptan, 3.seferde bunu başarmak üzereydi ancak buzlu ve karlı zemin uçağın durmasına imkan vermedi.

Pilot Thain bu kez tekrar yükselip havalanmaya karar vermişti fakat, 217 km hızla inişe geçen uçak, pist üzerinde 194 km hıza kadar düşmüştü. Bu hız uçağın tekrar havalanması için yeterli değildi ce uçak havalanamadan havaalanı duvarlarına çarpıp, oturulmayan bir eve dalarak infilak etti.

22 kişiye mezar olan 44 kişilik uçaktan, 7 Manchester Unitedlı da sağ çıkmayı başaramamıştı. 'Busby Babes' (Manchester United'ın o dönemdeki lakabı) oyuncusu Duncan Edwards kurtulmayı başardıktan 15 gün sonra yaşamını yitirdi ve ölen futbolcuların sayısı 8'e çıktı.

Pilot James Thain, 1968 yılına kadar suçsuzluğunu ispat etmeye çalıştı ama 10 yıl süre hep kazanın sorumlusu olarak tutuldu. Kazada çekilen fotoğrafların incelenmesinden sonra pilotun suçsuz olduğu anlaşıldı ama James Thain bu acıya daha fazla dayanamayıp kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

KAZADA ÖLEN FUTBOLCULAR

Kazada 8'i futbolcu 23 kişi yaşamını yitirirken, 21 kişi de sağ kurtulmayı başardı. Ölen ünlü İngiliz futbolcularının isimleri ise şöyle;

-Geoff Bent
-Roger Byrne
-Eddie Colman
-Duncan Edwards (Kazadan 15 gün sonra)
-Mark Jones
-David Pegg
-Tommy Taylor
-Liam 'Billy' Whelan

KURTULAN FUTBOLCULAR

Kazadan ünlü futbolcu Bobby Charlton olmak üzere 9 futbolcu da sağ kurtulmayı başardı.

- Johnny Berry
- Jackie Blanchflower
- Dennis Viollet
- Ray Wood
- Bobby Charlton
- Bill Foulkes
- Harry Gregg
- Kenny Morgans
- Albert Scanlon

MANCHESTER UNITED'IN ÇÖKÜŞÜ

Kazada 8 futbolcusunu İngiliz devinde, oyuncular Johnny Berry ve Jackie Blanchflower da sakat kaldı. Kazadan sonraki ilk maçında Sheffield Wednesday'e 3-0 mağlup olan Manchester United, o yıl ligde sadece 1 galibiyet alabildi.

Ama Busby Babes çabuk toparlanarak 2.jenerasyonunu geliştirdi ve kazadan 10 yıl sonra Şampiyon Kulüpler Şampiyonluğu'nu, 'Kara Panter' Eusebio'lu Benfica'yı yenerek kazanmayı başardı.

MÜNİH FACİASI ANILACAK

İngiltere'nin bugün İsviçre ile Wembley Stadyumu'nda yapacağı hazırlık karşılaşması öncesinde, uçak kazasında yaşamını yitirenleri anmak için, 1 dakikalık saygı duruşu yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious