İngiliz gazeteciyi Amerikan kurşunu vurdu

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

İngiliz ITN kanalının muhabiri olarak gittiği Irak'ta 22 Mart 2003'te öldürülen Terry Lloyd'un, saklanmaya çalışırken Amerikalıların kurşunlarına hedef olduğu ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Walshe, tanıklardan birinin, Iraklı kuvvetlerle Amerikan askerleri arasında çıkan bir çatışmada arada kalan bazı kişileri minibüsüne alması için durdurulduğunu ve omzundan vurulduğu sanılan Lloyd'un da minibüse alınmak istendiğini, ancak bu sırada Amerikan birliklerinden açılan ateşle başından vurulduğunu anlattığını söyledi.

Bu ifadenin kendisine inanılır geldiğini belirten Walshe, aynı tanığın, kendisine, "Terry omzundan vurulmuş gibi görünüyordu ve kolu kırıktı. Yol arasındaki kuma uzanmıştı, tek başına minibüse binecek takati yoktu" dediğini ve Terry'nin kendisine Kuveytliler tarafından verilen beyaz renkte bir basın akreditasyonu taşıdığını" söylediğini belirtti.

Walshe, ancak bu tanığın daha sonra kendisine gösterilen ITN ekibinin fotoğraflarında ekibi tanıyamadığını da belirtti.
Basra yakınlarında ABD önderliğindeki koalisyonun ileri birliklerini izleyen Lloyd, Lübnanlı tercüman Hüseyin Osman ölmüş, Belçikalı kameraman Daniel Demoustier da yaralanmıştı. Onlarla birlikte olan Fransız kameraman Fred Nerac ise resmen kayıp kabul ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious