İngiliz gazeteleri: Kapatma davası piyasaları sarstı

İngiliz gazeteleri: Kapatma davası piyasaları sarstı .9390
  • Giriş : 18.03.2008 / 10:38:00

İngiliz The Financial Times (FT), küresel kriz ile birleşen siyasi kriz sonrası Türkiye'deki mali piyasanın yüzde 9 oranında değer kaybettiğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, geçtiğimiz cuma günü, AK Parti'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Bu davanın etkileri dün piyasada hissedildi. FT, küresel krizin de eklenmesi ile Türk piyasanın yüzde 9 oranında düştüğünü yazdı. Gazete, İMKB'nin yüzde 70'ini elinde bulunduran yabancı yatırımcıların satışa geçmesi ile borsanın yüzde 7.5 oranında düştüğünü belirtti. Gazete, bu düşüş ile yükselen piyasalar içinde Amerika'daki krizden en fazla etkilenen ülkenin Türkiye olduğunu kaydetti.

Merkezi Londra'da bulunan Eurasia Group'tan Wolfango Piccoli, FT'ye yaptığı açıklamada, Türkiye'nin "siyasi ve makro-ekonomik istikrarı riske atan büyük bir siyasi krizin" içinde olduğunu belirtti. Raymond James Securities'den Özgür Altuğ'da, Anayasa Mahkemesi'nin davayı ele almaya karar vermesi halinde yapısal reformların "imkansız" hale geleceğine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious