İngiliz gençlere göre hayat anlamsız

İngiliz gençlere göre hayat anlamsız.14607
  • Giriş : 06.01.2009 / 08:18:00

İngiltere'de yapılan bir anket, gençlerin hayatı anlamsız olarak nitelendirip, yaşamaya değer bulmadığı sonucunu ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prince's Trust tarafından ülke genelinde yapılan ve eğitimli, eğitimsiz, çalışan ve staj gören 16- 25 yaşındaki 2 bin gencin katılımıyla yapılan anket, gençlerin karamsar, daha az mutlu ve gelecekten umutsuz oldukları, hayatı anlamsız olarak nitelendirip yaşamaya değer bulmadıklarını ortaya koydu. Gençlere yardım etmek amacıyla kurulan Prince"s Vakfı tarafından kapsamlı olarak hazırlanan ve büyük bir çalışma sonucu gerçekleştirilen anket, gençlerin yarısının karamsar, stresli, daha az mutlu, problemlerini dinleyecek birini bulmakta zorlandıkları ve gelecekten umutsuz olduklarını göstedi.

Türünün "ilk örneği' olarak tanımlanan ankete göre, okuldan ayrılıp iş sahibi olamayan veya eğitimini sürdürebileceği kurs bulamayan gençler, diğerlerine oranla iki kat daha fazla hayatlarının amaçsız ve anlamsız olduğunu düşünüyor. Aile ve arkadaşlık ilişkilerinin mutluluğun seviyesinde belirleyici olduğu vurgulanan ankette, sağlık, iş ve paranın da her zaman ki önemini koruduğu belirtiliyor. Prince"s Trust İletişim Direktörü Paul Brow, anketin binlerce gencin "umutsuzca" yardıma ihtiyacı olduğunu gösterdiğini ve sık karamsarlığa kapılan gençlerin, yardım için nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini bilmediklerini söyledi.

Gelecek kaygısı ve yoksulluk içinde olanların sıkıntılarının değişik şekillerde ortaya çıktığını vurgulayan uzmanlar, gençler arasında alt kültür gruplarının, somut düşündükleri için duygularını somutlaştırdıklarını ve sıkıntıların, sırt, bel, baş, eklemler gibi bedenin değişik organlarında Ağrı, solunum zorluğu, gıcık, kalp çarpması, mide hastalıkları olarak ortaya çıktığını belirtti. Araştırma sonunda üst kültür gruplarındakiler için ise sorunlarını soyutlaştırdığını ve korku, takıntı, panik atak durumlarının baş gösterdiğini belirtildi.

Uzmanlar ayrıca, gelecek kaygısı olan işsiz gençlerin genellikle depresyona girdiğini ve alkole yöneldiğini kaydediyor.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*