İngiliz hasta Bodrum'da ameliyat oldu

İngiliz hasta Bodrum'da ameliyat oldu.11925
  • Giriş : 18.02.2008 / 19:03:00

İngiliz Robert Lesley Marhal, ülkesinde teşhisi konulan koroner bay-pass ameliyatını Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaptırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülkesinde, televizyon program stüdyolarının dekorasyon işinde çalışan ve emekli olduktan sonra, yaklaşık 2 yıl önce Aydın'ın Didim ilçesine yerleşen İngiliz vatandaşı, fıtık ameliyatı olmak üzere yakınlarının tavsiyesi ile Bodrum'daki bir özel hastaneye geldi.

Eşini kaybettiği ve yalnız yaşadığı öğrenilen 60 yaşındaki İngiliz hasta Robert Lesley Marchal, 8 Şubat 2008 tarihinde Üniversal Hospital Bodrum'a tedavi olmak istediğini belirterek müracaatta bulundu. Yapılan sağlık kontrollerinde kalbinde sorun olduğu ve rahatsızlığının giderilebilmesi için koroner by-pass ameliyatı olması gerektiğinin tespit edildiği kendisine anlatıldı.

Ülkesinde de aynı teşhisin konulduğu belirtilen Marchal, ameliyat olmayı kabul ederek ameliyata alındı. 12 Şubat 2008'de başarılı bir ameliyatın ardından sağlığına kavuşan İngiliz Robert Lesley Marchal etrafa gülücükler saçtı. Ameliyatı gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ragıp Hamulu, aynı şekildeki her hastada olduğu gibi hastalarının göğüs ağrısı şikayeti olduğunu belirterek "Kendisine ameliyatın nasıl olacağını anlattık ve o da kabul etti.

İngiliz Marchal'ın durumu şu an da iyi ve evine gidebilecek durumda diyen Hamulu, "Hasta daha önce de enfarktüs geçirmiş. Doğru bir karar vermek için yeni bir anjiyo yaptık ve kendisine by pass olması gerektiğini söyledik. O da bunun gerektiğini biliyordu. Bize güvendi. Risk faktörleri yüksek olan hasta idi. Sigara, alkol, uyku apnesi, kilo, tansiyon, yüksek kolestrol gibi durumları vardı. Ancak başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu" dedi.

Emekli olduktan sonra Türkiye'ye geldiğini belirten İngiliz Robert Lesley Marchal, tanıdıklarının tavsiyesi üzerine tedavisi için Didim'den Bodrum'a geldiğini söyledi. Tedaviden memnun kaldığını ifade eden ve oldukça neşeli görünen Marchal'ın daha önce 1988 ve 1994 yıllarında iki kez kalp krizi geçirdiğini ve iki kez de anjiyo olduğu söyledi. İngiliz Robert Lesley Marchal, ülkesinde de yaptırdığı kontrollerinde ameliyat olması gerektiğinin kendisine bildirildiğini.

Fıtıkla ilgili rahatsızlığının giderilmesi konusunda 6 hafta sonra yeniden Bodrum'a geleceğini belirten Marchal "Sağlığıma kavuştum ve mutluyum. Türk doktorlarına güveniyorum" dedi. Koroner by-pass ameliyatını ülkesindeki özel hastanelerde oldukça yüksek paralara gerçekleştirildiğini savunan İngiliz hasta, Bodrum'da uygun bir ücret ile ameliyatının gerçekleştirildiğini söyledi.

Sağlığına kavuşmuş olmanın mutluluğunu yaşayan Robert Lesley, Prof. Dr. Hamulu ile el sıkıştı. Bu arada, Univsersal Hospital Bodrum'da ilk kez bir yabancı uyruklu hastaya bu tedavinin uygulandığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious