İngiliz hükümetinin Türk gözdesi

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Türk Doktor Teoman Sırrı, İngliz hükümetinin uyuşturucu ile mücadele çalışmalarında hükümete danışman oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümetin, Kanabis'i serbest bırakıp, bırakmayacağı ile ilgili parlamentoda düzenlenen bir toplantıya katılan Sırrı, burada yaptığı konuşmada, Kanabis'in kesinlikle serbest bırakılmamasını ve Kanabis'in bir üst sınıf olan B'ye alınmasını tavsiye etti.

"House of Parliament Addictill Working Group" 24 Temmuz günü Kanabis ile ilgili önemli bir toplantı düzenledi. Toplantıya, Addictill Working Group Başkanı Katy Gungell, yardımcısı milletvekili David Burrowes, Enfield Belediye Meclis Üyesi Ertan Hürer ve konuşumacı olarak Kıbrıslı Türk doktor Teoman Sırrı'da katıldı. Sırrı, parlamentoda yaptığı konuşmanın ardından Haringey'de bulunan kliniğinde basın mensuplarına konuyla ilgili bilgi verdi.

1980'li yıllardan beri Londra'da uyuşturucu ile mücadele ettiğini ve binlerce bağımlıya yardımcı olduğunu ifade eden Sırrı, "Daha önce İçişleri Bakanlığı ile birlikte çalıştım, ama şimdi hükümetin danışmanı oldum. Benden yardım, destek ve bilgi istediler" dedi.

İngiltere'de daha önce "B" sınıfında bulunan Kanabis'in, "C" sınıfına alınarak hafif bir gruba devredildiğini hatırlatan Sırrı, şu görüşleri dile getirdi: "Hollanda'da olduğu gibi İngiliz hükümeti de Kanabis'i serbest bırakıp, bırakmayacağını tartışıyor. Bristol'da bir dönem deneme amaçlı serbest bırakılmıştı. Halk bunu yanlış anladı. Halen, Kanabis 'serbesttir' diye bir kanı var hak içinde. Satan veya kullanan para ve hapis cezaları ile karşılaşıyor"

---"Kanabis B sınıfına alınsın"----

"Kanabis "B" idi "C" oldu şimdi de serbestliği tartışılıyor" diyen Sırrı, "Parlamentoda yaptığım konuşmada serbest bırakılmasının son derece yanlış olacağını söyledim. Onlara Kanabis'in "B" sınıfına alınmasını önerdim. Söylediklerim onların alacağı kararda, yüzde 99 etkili olacaktır" dedi.

---Sigara niyetine içiliyor----

Kanabis'in ucuz olduğu için herkes tarafından rahatlıkla alandığını ve özelikle gençlerin kullandığını söylediğini kaydeden Sırrı, Kanabis ile ilgili şunları söyledi: "Kanabis uyuşturucu türleri içinde en çok içilenidir. Herkes bunu sigara niyetine içiyor. Ucuz olduğu için her yerde bulunuyor. Sigara içine konularak içildiği için, hem sigaranın, hemde Kanabis'in zararları birleşiyor ve daha etkili oluyor."

---Beyini ve kalbi etkiliyor---

Sırrı, sigaranın kalbe zararlı olduğunu, tansiyon yaptığını ve akçiğer kanserine yol açtığını, Kanabis'in ise, kan damarların içini tıkadığını ifade ederek "Dolayısıyla bu iki madde beyine, kalbe etki yapar ve seks hayatına etkiler" diye konuştu.

Kanabis'in içinde "THC" adı verilen yeni bir madde bulunduğunu bu maddenin insan beynini etkilendiğini ve şizofreni yaptığını kaydeden Sırrı, "Benspyrene" adlı maddenin de akçiğer kanseri yaptığına dikkat çekti. Sırı, 1960'lı yıllarda bullanılan Kanabis'in, günümüzde üretilen Kanabis'e göre daha az zarar içerdiğini vurgulayan Sırrı, "Kanabis satıcıları gençlere, bu uyuşturucunun zararsız olduğunu söylüyorlar. Gençler de buna inayor" diye konuştu.


---No Drug, No Alcohol, No Problem---

Sırrı, parlamentoda yaptığı konuşma sırasında uyuşturucu ile mücadele kapsamında hükümetin reklamlarda kullanacağı bir slogan da önerdi; "No Drug, No Alcohol, No Problem"

Bir öğrencinin okula gitmiyorsa, etrafı kırıp döküyorsa veya çabuk sinirleniyor ve uyumuyorsa bu kişinin kesin esrar kullandığını ifade eden Sırrı, "Aile hemen bu tür kişiye idrar tahlile yaptırması gerekmektedir. Sekiz gün önce almışsa dahi tahlillerde ortaya çıkacaktır" dedi.

---İçen ve satanlara ağır cezalar ---

İngiltere'de Kanabis içenlerin veya satınların ağır para ve hapis cezalarıyla karşılaştığını kaydeden Sırrı, "İçenlere iki yıl, satıyorsa veya üzerinde varsa ve niyeti satmaksa 14 yıl hapis cezası veriliyor" dedi. Sırrı, hükümete uyuşturucu alanında yapacağı danışmanlık hizmletinde alacağı parayı da, görme engellilere ve yaşlılar vakfına bağışlayacağını sözlerine ekledi.

Sırrı'nın önümüzdeki günlerde bu kez Lordlar Kamarası'nda bir konuşma yapacağı öğrenildi.

Kanabis, A,B,C gibi sınıflara ayrılan uyuşturucu maddeleri içerisinde en az bağımlılık yaptığına inanılan C sınıfı maddeleri içerisinde yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious