İngiliz kızı diş macunu mu öldürdü?

İngiliz kızı diş macunu mu öldürdü?.6773
  • Giriş : 19.01.2008 / 09:38:00

İngiltere'de, 19 yaşındaki Francesca Sanna’nın diş macununun alerjik etkisi nedeniyle yaşamını yitirdiği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülkenin Lancashire bölgesinde meydana gelen olayda, Francesca Sanna, her sabah olduğu gibi banyoda dişlerini fırçalamaya başladı. Genç kız, dişlerini fırçaladıktan bir süre sonra rahatsızlanarak komaya girdi. Anne ve babası tarafından en yakın hastaneye kaldırılan Sanna, yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Sanna'nın ‘akut anafilaktik’ de denilen, ölümcül ajerjik reaksiyon sonucu yaşamını yitirmiş olabileceği öne sürüldü. Diş macununun üretici firmasından yapılan açıklamada ise, “Francesca’nın ailesi, ürünü yıllardır kullandıklarını ve herhangi bir sorun yaşamadıklarını söyledi'' denildi.
Londra’nın tanınmış diş doktolarından Ali Yıldırım, Sanna örneğinde olduğu gibi, diş macununun ölümcül alerjik reaksiyonlarına pek sık rastlanmadığını söyledi. Bütün diş macunlarında florid bulunduğunu vurgulayan Dr. Yıldırım, şunları söyledi:
“Her diş macunu üreticisi, çürüklere, damaklardaki kemik erimelerine, diş eti kanamalarına ve diş kemiğindeki erimelere karşı kendi diş macunlarını diğer firmalardan farklı kılabilmek için değişik maddeler ekliyor. Her şirket kendi ürettiği ürünün daha etkili olduğunu öne sürüyor. Bu ürünlerin piyasaya sürülmeden önce yan etkileri iyi araştırılmalı. Yeni kullanılan maddelerin test edilmesi gerekir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious