İngiliz Komutan, Rumsfeld'i bombaladı

  • Giriş : 01.09.2007 / 13:15:00

Irak işgal edildiği sırasında İngiltere Genelkurmay Başkanlığı yapan Sir Mike Jackson, Irak'ın bugünkü durumundan Amerikan politikalarını ve dönemin ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'i sorumlu tuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'nin Irak'ta uyguladığı savaş sonrası stratejilerin tümüyle yanlış olduğunu savunan Jackson, Rumsfeld'in uyguladığı politikayı "aklın iflası" olarak niteledi.

"Soldiers" dergisi için hazırladığı otobiyografisinde bu konudaki görüşlerine de yer ayıran Sir Mike Jackson, "Irak'taki durumun en büyük sorumlusu Donald Rumsfeld'dir" dedi.

Rumsfeld'in Saddam rejiminin devrilmesinden sonra bölgeye yeterli sayıda asker konuşlandırmadığını, bunun da ülkede otoritenin ve düzenin oluşturulmasının önündeki en büyük engeli teşkil ettiğini belirten Sir Jackson, ABD'nin küresel terörle mücadele yöntemini de çok fazla "güce dayandığı" için eleştirdi. Jackson, "diplomasinin bu yönteme kurban verildiğini" de söyledi.

İngiliz basını, Jackson'ın eleştirilerinin, bir İngiliz komutan tarafından dile getirilmiş en ağır eleştiriler olduğu, bu sözlerin de İngiltere Genelkurmayı ile Pentagon arasındaki görünmeyen tansiyonu su yüzüne çıkardığı yorumlarına yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious